KEY listelerinin yarısı yine hatalı

KEY listelerinin yarısı yine hatalı

Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının yüzde 50'sinin hatalı olduğu ortaya çıktıKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının tasfiyesi kapsamında ilgili kurum ve kuruluşların hak sahibi listelerini Emlak Bankası'na iletmesi için sürenin dolmasına 4 gün kalırken, şu ana kadar KEY birimine yapılan başvuruların yüzde 50'sinin hatalı olduğu anlaşıldı. Tasfiye Halindeki Türkiye Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, şu ana kadar gelen KEY listelerin yüzde 50'sinin yine hatalı olduğunu belirtti. KEY biriminin gelen listelerin doğruluk kontrollerini yaptığını vurgulayan Sayın, daha önce gönderdikleri evrakın hatalı olduğu belirtilmesine karşın, yine aynı hataların yapıldığını kaydetti.

TC KİMLİK NO'LARI DA YANLIŞ
Sayın, "Maalesef, belge imzalayanlar neyi imzaladıklarını bilmiyor. Hiç TC kimlik numarasında hata çıkar mı? Sırf TC kimlik numarası hatalı olduğunda, geri yollamayıp, sistemden kendimiz bulmaya çalışıyoruz" dedi. KEY hesapları konusunda, ilgili kurumların hak sahibi listelerini 17 Ocak'a kadar KEY birimine bildirmeleri gerekiyor. Belediyelerin birçok çalışanın parasını zamanında yatıramadığını, bu nedenle paraları olsa da işçilere KEY hesaplarını ödeyemediğini aktaran Sayın, "Yeni düzenlemeyle bunun yolu açıldı. Başvuru süresinde yapılan bildirimlerin 3 milyonu aşacağını tahmin ediyoruz" dedi.
Akşam

-----

Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Konut Edindirme Yardımı (KEY)
hesaplarının tasfiyesi kapsamında gönderilen listelerde bulunan, yaklaşık 600 bin kişinin sicil ve kimlik numarasına ilişkin yanlışları, çalışanların gayreti ile çözdüklerini, ödemelerde bu nedenle bir gecikme olmayacağını söyledi

Sayın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sanıyorum 2 milyon kişiyi içeren listeyi, Şubat'ta göndereceğiz. Ödemeler de Şubat ayı içinde yapılır" dedi.

KEY hesaplarının tasfiyesi amacıyla geçen yıl 17 Aralık'ta çıkarılan kanun uyarınca, ilgili kurum ve kuruluşların, hak sahipleri listelerini 17 Ocak'a kadar Tasfiye Halindeki Emlak Bankası'nın KEY birimine iletmeleri gerekiyor.

Sayın, bu kurumların listelerini Pazartesi gününe kadar gönderebileceklerini, ancak, kurumların hem düzeltmelere ilişkin listeleri 31 Aralık 2010' kadar gönderme hakkının bulunduğu hatırlattı.

İlgili kurum ve kuruluşlarca bankaya gönderilen listelerde belirlenen hatalı bildirimler, banka tarafından azami 3 ay içinde ilgili kurumlara düzeltme işlemleri için iade edilecek. Hatalı bildirimlerin düzeltilmesi ile ilgili süre
31 Aralık 2010'da sona erecek. Ancak kurum ve kuruluşlar süre sonunu beklemeden düzeltmesi tamamlanan listeleri 3'er aylık dönemler halinde bankaya gönderebilecek.

Sayın, şimdiye kadar KEY birimine iletilen listelerde belirlenen, yaklaşık 600 bin kişiye ilişkin sicil ve kimlik numarasına ilişkin hataların, çalışanların gayretleri ile doğrudan Emekli Sandığı ve MERNİS ile bağlantı
kurularak giderildiğini söyledi. Böylece bu insanların mağdur olmaması ve fazla beklememesinin sağlandığını anlatan Sayın, yaklaşık 2 milyon kişinin yer alacağı ilk listenin Şubat ayı içinde Emlak Konut GYO'ya gönderileceğini, ödemenin de hak sahiplerinin Resmi Gazete'de ilan edilmesinin ardından, Şubat'ta yapılmasının beklendiğini belirtti ve bu nedenle bir gecikme olmayacağını vurguladı.

Yasa uyarınca, KEY Birimi, kurum ve kuruluşlarca düzeltme işlemleri yapılarak gönderilen listeleri üçer aylık dönemler halinde Emlak Konut GYO'na gönderebilecek. Yani 3 ayda bir hak sahibi listesi ilan edilebilecek.

Kanun ve yönetmelik, belgeleri deprem, sel ve yangın gibi afetler nedeniyle kaybolan vatandaşlar dışındaki vatandaşları KEY hak sahipliği için yeni başvuru imkanı getirmiyor. Deprem, sel, yangın gibi sebeplerle konut edindirme yardımı hak sahiplerinin bildirimlerini yapamayan kurum ve kuruluşların, bu bilgilerin yukarıda belirlenen sebeplerle zayi olduğuna ilişkin mahkeme kararını ekleyerek hak sahiplerinin kurum ve kuruluşlarında çalıştıkları tarihleri 30 Haziran 2010'a kadar elektronik ortamda bankaya bildirecek. Bu kişilere de çalıştıkları tarihlere isabet eden yasal yardım dilimleri dikkate alınmak suretiyle KEY ödenecek.

Düzeltmeler neticesinde hazırlanacak son liste ise 31 Mart 2011'e kadar Emlak Konut GYO'ya gönderilecek. Bankaca Emlak Konut GYO'ya bildirilen listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere Emlak Konut GYO tarafından Resmi Gazete'de ilan edilecek ve ödemeler yine Ziraat Bankası tarafından yapılacak.

Kanun ile getirilen faiz ödeme imkanı sayesinde, hak sahipleri için nema hesaplaması neticesinde oluşan yardım tutarına ilk ilanın yapılacağı tarihe kadarki dönem için yüzde 10 artış uygulanacak. Ödemeler için gerekli kaynak, Hazine tarafından Emlak Konut GYO'ya aktarılacak.
AA