KEY parasını almak için önce internete sonra Ziraat Bankası'na

KEY parasını almak için önce internete sonra Ziraat Bankası'na

Kamuoyunu uzun süredir meşgul eden KEY ödemeleri bugün başlıyor.


Vatandaş önce www.keyodemeleri.com internet adresinden ne kadar para alacağını görecek. Sonra da T.C. kimlik numarasının son rakamına göre Ziraat Bankası'ndan parasını alacak.

Kamuoyunun uzun süredir meşgul eden Konut Edindirme Yardımı (KEY) geri ödemeleri bugün başlıyor. 1987-1995 arasında çalışanları konut sahibi yapmak için tasarruf birikimi sağlamak amacıyla kesilen paraların geri ödemesi için tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. KEY ödemesi alabilecek hak sahiplerinin isimleri de Resmi Gazete'de bugünden itibaren ilan edilecek. KEY ödemesi almak için önce www.keyodemeleri.com internet sitesinden T.C. kimlik numarasıyla ya da sosyal güvenlik numarasıyla sorgulama yapılacak, ne kadar para alınacağı öğrenilecek Vatandaş daha sonra da T.C. kimlik numarasının son rakamlarına göre kademeli olarak Ziraat Bankası'ndan parasını alacak.

KEY parası alabilecek kişilerin listesinin yer aldığı 80 ciltlik Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı, basımı tamamlanarak dün yayımlandı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin, KEY hak sahipleri listesini içeren tebliğinde, ödemelerde T.C kimlik numarasının ibrazının zorunlu olduğu belirtildi. Toplam 2.8 milyar YTL ödenecek hak sahibi 8.5 milyon kişinin isimlerinin yer aldığı ve 3 nüsha olarak basımı tamamlanan Resmi Gazete, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da gönderildi. Resmi Gazete, 2 biner sayfalık eşit 79 ciltten oluşurken 80'inci cilt 188 sayfa oldu. Kağıt israfını önlemek için söz konusu Resmi Gazete 3 nüsha basıldı. Elektronik ortamda Ziraat Bankası'na iletildi. Listeler, www.keyodemeleri.com'da yayınlanacak.

T.C. Kimlik No olmayanlar

Tasfiye kanunu uyarınca, adlarına KEY tutarı tahsil edilmiş, ancak Emlak Bankası'na parası aktarılmamış olan hak sahipleri, Emlak Konut GYO'dan hisse senedi alamayacak. Bu kişilere KEY ödemeleri peşin yapılacak. Adlarına Emlak Bankası'na para yatırılanlar ise Emlak Konut GYO'dan hisse senedi alabilecek. Diğer taraftan, T.C. kimlik numarası bulunmayan, sadece sosyal güvenlik numarası bulunan hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. Bu kişilerin veya bu kişilerin varislerinin, T.C. kimlik numarası ile ödeme yapılmasını sağlamak üzere 3 ay içinde, öncelikle çalıştıkları kuruma, burada sorun çözülmezse ilgili sosyal güvenlik kurumuna başvurması gerekiyor. Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin Bankkartı olanlar, Ziraat Bankası ATM'lerinden, T.C. kimlik numaralarına göre belirtilen günleri beklemeden ilk günden itibaren paralarını alabilecekler.

Vatandaş parasını nasıl alacak

KEY hak sahipleri www.keyodemeleri.com internet adresine girecek ve T.C. kimlik numarası ya da sosyal güvenlik numarası ile ne kadar para alacağını öğrenecek

T.C. kimlik numarasının son rakamına göre hangi gün parasını alabilecek.

Parayı almak için Ziraat Bankası şubesine gidecek ve T.C. kimliknumarasını beyan edecek.

Sorgulama listede isimleri yer almayanlar miktara itirazı olanlar üç ay içinde, çalışmış oldukları kurumlara itiraz edecek.