İstanbul Depremi

İstanbul Depremi

Bahçelievler'de dün 7 katlı bir binanın çökmesi, depremde yıkılabilecek binaları gündeme getirdi.  CHP’li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, "Bahçelievler'de 22 bin yerleşim bölgesi var. ‘6.5-7 büyüklüğünde depremde bunun 15 bini yakılacak' dedi... 

48 bin yapı 7 ve üzeri depremlerde yıkılabilir!

Depremin bizi bir daha ne zaman yoklayacağı belirsiz, herkes evlerin durumuyla ilgili tedirgin. Peki ne yapmamız gerekiyor? Olası depremden nasıl en az hasarla kurtulabiliriz?

Silivri Deprem Raporu'ndan ilginç sonuçlara ulaşıldı!

Gebze Teknik Üniversitesi'nce hazırlanan Silivri Deprem Raporu’na göre önemli bulgulara ulaşıldı. Rapor'da "Kıyı yapılarında sorunlara neden olması öngörülmektedir" ifadesine yer verildi...

Ev alırken depreme dayanıklılığına bakılmıyor!

İstanbul'da gerçekleşen deprem araştırması sonuçlarına göre ev alırken depreme dayanıklılığına bakılmıyor.

Hasan Akgün: İstanbul için en büyük tehdit depremdir!

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Akgün, 1999 depreminden sonra istenilen mesafenin kat edilemediğini anımsatan, "İstanbul’da istediğimiz kentsel değişikliği yapamadık bunun hızlandırılması için devletin seferber olması gerekiyor" diye konuştu.

İstanbul olası bir depreme hazır değil!

Uzmanlar İstanbul'un depreme hazırlık olmadığını belirtti. Uzmanlara göre, tüm kenti ilgilendiren özellikle yapısal problemlere ilişkin olumlu adımlar atılmadı.

İstanbul depreme hazır mı?

Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahan, “İstanbul meydana gelecek depreme hazırlıklı değil" dedi. 

Marmara'da 10 yıl içinde 7'den büyük deprem olabilir!

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Marmara Bölgesi'nde 10 yıl içinde 7'den büyük bir deprem beklendiğini söyledi.

Depreme karşı kentsel dönüşüm önlemi!

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, olası deprem faciasıyla ilgili önlem alınması gerektiğini söyledi.Özener, "Hayatımızı karartmayalım, önlemimizi alalım'' dedi.

İstanbul için deprem uyarısı: Risk yüzde 90'ı geçt!i

Birçok uzmanın depremle ilgili bilgileri güncellemediğini ifade eden Prof. Dr. Cenk Yaltırak'a göre, Osmangazi Köprüsü'nün olduğu bölgeden başlayıp İmralı Adası'nın kuzeyine uzanan fay hattındaki deprem olasılığı, tarihsel çerçeveye göre yüzde 90'ı geçmiş durumda.

İstanbul'un bina analizleri yapıldı!

Deprem uzmanı Prof. Dr. Erdal Şafak, İstanbululara deprem uyarısında bulundu. Şafak, “Önümüzdeki 30 yıl içerisinde yüzde 60 ihtimalle İstanbul’da 7’nin üstünde bir deprem bekleniyor'' diye konuştu.

Marmara'da kaçınılmaz 3 deprem bekleniyor!

Prof. Dr. Ercan, Bülent Ecevit Üniversitesi'nde (BEÜ) '5 Aralık Dünya Mühendisler Günü' nedeniyle düzenlenen 'Türkiye'nin Depremselliği' konulu konferansta konuştu. Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara'da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini belirtti.

İstanbul deprem hasarının 15 milyar dolarını sigorta sektörü karşılayacak!

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, meydana gelen hasarın 15 milyar dolarının sigorta sektörü tarafından karşılanacağını söyledi.

Büyük depremler arka arkaya olacak!

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Marmara’da 30 yıl içerisinde yeniden büyük bir deprem olacağı sözlerinin doğru olmadığını dile getirdi. 

İstanbul’un iptal edilen master planları tekrar gündeme!

CHP İBB Meclis Üyesi Ali Rıza Akyüz, İBB Meclisi’nde yaptığı gündem dışı konuşmada büyük İstanbul depremine dikkat çekti, İstanbul’un iptal edilen master planlarını tekrar gündeme getirdi.

İstanbul'da binalar çatırdıyor!

Beklenen büyük Marmara depremi, İstanbul'un kalitesiz yapı stoku verilerine dikkat çekiyor. İstanbul’da 20 yaş üstü 3 milyon 270 bin konut bulunuyor, 3 milyon 270 bin konuttan sadece 1 milyon 11 bini sigortalı.

Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul depremi için son zaman dilimindeyiz!

Türkiye'nin deprem gerçeğinin boyutlarını değerlendiren Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, "İstanbul depremi için son zaman dilimindeyiz, artık deprem ne zaman olacak diye sormaya gerek yok" diye konuştu.

Abdullah Sevim: Kanal İstanbul yapılırsa İstanbul depremi 9-10 şiddetinde olacak!

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim beklenen İstanbul depremine dikkat çekti. Sevim, "1 milyon 600 bin binanın yaklaşık yüzde 60’ı riskli" dedi ve "Kanal İstanbul yapılırsa Küçükçekmece Gölü ile Marmara Denizi arasındaki alan, depremi 9-10 şiddetinde hissedilecek” dedi...

Emin Şirin: İstanbul depremi için Deprem Bilim Kurulu oluşturulsun!

Emin Şirin, olası İstanbul depremi için teyakkuza geçip acil önlemler alması gerektiğine dikkat çekerek, “Binaların elden geçirilmesi için 30-40 milyar dolarlık kaynak yeterli olabilecektir” diye konuştu...

Hasan Sözbilir'den İstanbul depremi açıklaması!

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, "Bilimsel çalışmalar İstanbul'da 10 yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceğini ortaya koyuyor. 250 yıldır kırılmayan Kumburgaz segmenti 7.4'lük bir deprem üretebilir" dedi.

İstanbul Üniversitesi'nden Bingöl depremi inceleme raporu!

Bingöl depremiyle ilgili, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nün hazırladığı ön inceleme raporunda, "Gelecekte de yıkıcı depremlerin olması muhtemeldir" denildi. 

İstanbul depremi pusuda bekliyor!

İMO Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’un Bingöl ile aynı fay hattında olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul depremi pusuda bekliyor” dedi. Gökçe, "Bu fay, çoğunlukla 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem üretmektedir" diye konuştu...

Ekrem İmamoğlu'ndan İstanbul depremi için ‘Hızlı hareket edelim' çağrısı!

iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Deprem Hackhaton'u açılışına telekonferans yöntemiyle katıldı. İmamoğlu, İstanbul depremi gerçeğine değinerek, Murat Kurum'a mektup yazdığını ve hızlı hareket edip çözümler bulunması gerektiğini söylediğini belirtti...

Lastik-İş Kocaeli Şube binası yıkıldı!

İstanbul depremi sonrasında zarar gören Lastik-İş Kocaeli Şube binasının mart ayında başlayan yıkım çalışmaları tamamlandı. Yıkılan binanın yerine 5 katlı, şube binası, sosyal tesis ve işçi çocuklarına etüt merkezi inşa edilecek.

Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul depremi açıklaması! 

İstanbul’da çok tartışılan Kanal İstanbul projesinin Karadeniz çıkışı açıklarında bu sabah 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Prof. Dr. Naci Görür, depreme ilişkin açıklamalarda bulundu...

İstanbul depremi için maliyet tedbiri!

Büyükçekmece Belediyesi “Deprem Riski ve Riskin Azaltılmasına Yönelik Çalışmalar” adlı seminere ev sahipliğinde bulundu.

Süleyman Soylu İstanbul depremi için iki korkusunu açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin deprem riskine ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, beklenen büyük İstanbul depremiyle ilgili iki korkusunun olduğunu belirtti...

İstanbul'un gündeminde 'kentsel dönüşüm' var!

Yaşanan depremler İstanbul'a ve İstanbullu'ya depremi yeniden hatırlattı. Depremle birlikte tabii ki kentsel dönüşüm de İstanbul'un gündeminde yer aldı...

İstanbul Depremi

İstanbul Depremi İstanbul Depremi

İstanbul Bahçelievler’de dün bir binanın çökmesinden sonra Bahçelievler Belediyesi'nin CHP’li meclis üyelerinin deprem komisyonu kurulması yolundaki önergesinin reddedildiği öğrenildi. CHP’li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, boşaltılması gereken yaklaşık 140 binanın olduğuna işaret ederek, şu ana kadar boşaltılan binaların etrafında herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığını dile getirdi.

Sözcü Gazetesi'nden Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, İstanbul Bahçelievler'de bir süre önce boşaltılan bir binanın çökmesinden sonra, çöken binanın etrafındaki beş bina da tedbir amaçlı tahliye edildi.

İstanbul'da geçen Eylül'de yaşanan depremden sonra ise Bahçelievler Belediyesi’nin CHP'li meclis üyeleri deprem komisyonu kurulması için önerge sunmuş ancak bu önerge kabul edilmemişti.

DEPREM KOMİSYONU KURULMASINI İSTEDİK

Konuya ilgili konuşan Bahçelievler Belediyesi’nin CHP'li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, deprem komisyonu kurulması yolundaki tekliflerinin geri çevrildiğini belirti. Aydoğmuş, sözlerine şu...