Konut Hakkı Koordinasyonu

Konut Hakkı Koordinasyonu

Taksim Gezi Parkı’nda kürsü kuran kentsel dönüşüm karşıtlarının bir araya gelerek oluşturduğu Kent Hareketi, Gezi Parkı’nı Hyde Park’a çevirdi

Faizsiz konut sisteminde yeni dönem!

Faizsiz konut ve taşıt sistemine düzenleme ve denetim getiriliyor. Yeni düzenlemeyle şirsgari sermayesi 100 milyon TL olarak belirlendi. Fon havuzunda bulunan para ise amacı dışında kullanılamayacak. Müşteriye 14 gün içinde cay hakkı tanınacak. İşte detaylar...

Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde cayma hakkı!

Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

Konut satışında haksız fiyat artışına ceza uygulaması!

Konut satışlarındaki haksız fiyat artışları için yeni düzenlenme yapıldı. Fahiş fiyatla konut satanlara 100 bin TL'ye kadar para cezası uygulanabiliyor. Konut kredisi faiz oranlarındaki indirimle birlikte konut fiyatları da tavan yaptı. Peki bu konuda vatandaşların hakkı nedir?

Aile konutunda borçsuz eşe itiraz hakkı verildi! 

Aile konutu olan bir taşınmazın tapuda sahibi olarak görünen eş, diğer eşin onayını almadan satış yapamıyor. Fakat aynı konut hacizle satılmak istendiğinde borçlu olmayan eşin bunu engelleme ya da satışı iptal ettirme fırsatı yoktu. Anayasa Mahkemesi borçsuz eşe itiraz hakkı tanıdı.

Konut bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?

Kasım 2019 tarihinde gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden sonra film seçkisinde yer alan Baskı (Push) filmi, Şubat ayında bir panele konu oluyor. 6 Şubat tarihinde yapılacak film gösteriminin ardından düzenlenecek panelin konusu; Konut: Bir insan hakkı mı, bir yatırım aracı mı?

9 maddede sitelerde öncelikli alma hakkı!

Konut Siteleri Yönetimleri Danışmanı Nihat Dönmez, "sitelerde öncelikli alma hakkı" konusunu Emlakkulisi.com okurları için kaleme aldı. İşte Nihat Dönmez'in yazısı...

Konut kredisi ekspertiz raporu itiraz!

Konut kredisi ekspertiz raporu, gayrimenkulün değer tespiti için banka tarafından isteniyor. Eğer banka rapor sonucunda yüklü miktarda ücret istiyorsa itiraz hakkı bulunuyor.

Konut satışında yabancının payı yüzde 3,7’ye ulaştı!

Vatandaşlık hakkı için gerekli limitin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesinin ilk yılında satılan konut sayısı 37 bin adete yaklaşırken, konut satışlarında yabancının payı yüzde 1,3’ten 3,7'ye yükseldi...

Yabancı emekliler, otelde tatil yerine konut alıyor!

Ülkemizde yabancı vatandaşlara 250 bin dolara vatandaşlık hakkı verilmesi, konut satışında geçen yılın son çeyreğinden itibaren artış gösterdi.

Ordu Gölköy'de konut edindirme hakkı önerisi!

Ordu ili Gölköy ilçesinin Sarıca Mahallesi'nde gerçekleşen heyelan sonrası risk altında bulunan tüm evler için vatandaşların yeniden konut edindirme hakkından yararlandırılması önerisi meclis gündemine taşındı. CHP'li Adıgüzel, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Projeden ev almak isteyenlerin cayma hakkı var mı?

Posta yazarı Tamer Heper, okuyucusunun ''Konut projelerinden ev almak isteyenlerin cayma hakkı var mıdır?'' sorusuna yanıt verdi.

Miras kalan konut satılabilir mi?

Bir kişinin vefat etmesi sonucunda geride kalan malvarlığı ve hakları üzerine hakkı ölüm anı itibariyle doğuyor. Peki, miras kalan ev nasıl satılır? Miras kalan konut ya da mal nasıl paylaştırılır ve ödenmesi gereken vergiler nelerdir?

Konut mağduriyetine son! Fesih hakkı geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hem konut alıcısı hem de müteahhit olası mağduriyetlerden korunacak. Detayları henüz netleşmeyen düzenleme kapsamında tek taraflı fesih hakkı getiriliyor.

Konut Hakkı Koordinasyonu Haberi

Konut Hakkı Koordinasyonu

Taksim Gezi Parkı’nda kürsü kuran kentsel dönüşüm karşıtlarının bir araya gelerek oluşturduğu Kent Hareketi, Gezi Parkı’nı Hyde Park’a çevirdi. Kürsüye çıkan vatandaşlar ve dernek üyeleri 3’üncü köprü, Taksim, Tarlabaşı ve yapılması düşünülen diğer kentsel dönüşüm projeleri hakkında düşüncelerini ve eleştirilerini söyledi.

Londra’daki en büyük parklardan biri olan Hyde Park’da vatandaşlar istediklerini, söyleme özgürlüğüne sahip. Parkta Speaker’s Corner adıyla serbest konuşma yeri bulunuyor.

Londra’da Şehir Planlamacısı olan Prof. Dr. Yves Cabannes da, 3. köprüye karşı çıkanlara destek verdi.

Kürsü senin İstanbul
“Kürsü Senin İstanbul” sloganıyla yola çıkan ve aralarında aralarında Ayazpaşa Derneği, FEBAYDER, Konut Hakkı Koordinasyonu, GÜLDAM, Sarıyer Mahalle Dernekleri Platformu, Sulukule Platformu’nun da olduğu 30’u aşkın mahalle derneği, ‘kentsel dönüşüm’ projelerine tepki gösterdi.
 HÜSEYİN...