07 / 10 / 2022

köprü ve otoyol özelleştirmesi

köprü ve otoyol özelleştirmesi

ÖİB yetkilileri, ilk ihalenin iptali sonrasında halka arzın ön plana çıktığını, ancak bunun yanı sıra yeniden işletme hakkı devri ya da köprü ve otoyolların gelirlerine göre gruplandırılarak özelleştirilmesinin de seçenekler arasında olduğunu aktardı.

Köprü ve otoyol özelleştirmesi 2015 yılının ilk çeyreğinde!

Türk Telekom’dan sonraki en yüksek özelleştirme olan köprü ve otoyolların özelleştirilmesi için gereken yasal düzenleme tamamlanırken, özelleştirme çalışmaları kapsamında danışman seçilecek. Özelleştirme süreci 2015 yılının ilk aylarında başlayacak.

Köprü ve otoyolların özelleştirileceği tarih belli oldu!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İstanbul 1. ve 2. köprü ile bazı otoyolların özelleştirilmesi çalışmaları kapsamında danışmanlarını seçmek üzere ihale açarken; özelleştirme sürecinin gelecek yılın ilk çeyreğinde başlaması öngörülüyor.

ÖİB köprü ve otoyollar için danışman seçecek!

ÖİB, İstanbul 1. ve 2. Köprü ile bazı otoyolların özelleştirilmesi çalışmaları kapsamında danışmanlarını seçmek üzere ihale açarken; özelleştirme sürecinin gelecek yılın ilk çeyreğinde başlaması öngörülüyor.

ÖİB, köprü ve otoyollar için danışman seçecek!

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, köprü ve otoyolların özelleştirilmesi için ay sonuna kadar danışman seçecek, özelleştirme sürecinin gelecek yılın ilk çeyreğinde başlaması öngörülüyor. Özelleştirmede çeşitli seçenekler mevcut...

ÖİB'de kurulacak şirketin gelirinin yüzde 1'i köprü bakım ve onarımına!

Köprü ve otoyolların halka arzı için yürütülen mevzuat çalışmalar devam ediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bünyesinde kurulacak şirketin gelirlerinin yüzde 1'i, köprü ve otoyolların bakım veya onarım masraflarında kullanılacak.

Köprü ve otoyollar 2008 yılı başında satışa çıkarılıyor

Özelleştirme kapsam ve programında bulunan otoyol ve köprülerin satış stratejisinin belirlenmesine ilişkin teknik çalışmaların bir ay içinde tamamlanması ve 2008 başında da ihale açılmasına hazır hale gelinmesi hedefleniyor.

Köprü ve otoyol özelleştirmesinde THY modeli kullanılabilir!

Köprü ve otoyol ihalesinde, THY özelleştirmesinde olduğu gibi halka arz edilme yöntemiyle özelleştirilebileceği belirtildi...

Otoyol ve köprü özelleştirmesinde önce şirketleşme tamamlanacak!

Köprü otoyol özelleştirmesinde ön plandaki seçeneğin halka açılma olduğunu belirten Bakan Şimşek, önce şirketleşmenin tamamlanacağını söyledi.

Köprü ve otoyolların vatandaşa satılması söz konusu olabilir!

Köprü ve otoyol özelleştirme ihalesinde fiyatlar düşük olduğu için iptal edilebileceği söylenmişti. Ancak ihalenin iptali yerine, köprü ve otoyolların sermayenin tabana yayılmasını sağlayacak bir formülle vatandaşa satılması söz konusu olabilir...

Edirne-Ankara, İzmir-Ankara otoyolu ve iki Boğaz köprüsünün ihalesi gecikebilir!

Aralarında Edirne-Ankara, İzmir-Ankara otoyolunun yer aldığı otoyollar ve iki Boğaz köprüsünün işletme hakkının devri için açılacak ihale süreci, şartnamede yer alan bir madde sebebiyle uzama riskiyle karşı karşıya. Söz konusu özelleştirmeye katılması bek

Kurban Bayramı boyunca bedava olacak köprü ve otoyollar hangileri Osmangazi ve Çanakkale ücretsiz mi?

Kurban Bayramı tatili hükümet tarafından 9 gün ilan edildi. Kurban Bayramı boyunca ücretsiz olacak köprü ve otoyollar açıklandı. Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp 12 Temmuz Salı günü sona erecek. Ücretsiz olacak güzergahlar kaç gün bedava olacak? İşte ayrıntılar...

Bayramda köprü ve yollar ücretsiz mi? Bakan bizzat açıkladı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala köprü ve otoyolların ücretsiz olup olmayacağı merak ediliyor. Vatandaşlar memleketine gitmek için şimdiden düştü. İşte detaylar…

2022 Ramazan Bayramı’nda metrobüs, otobüs, metro, köprü ve otoyollar ücretsiz mi? 

Ramazan Bayramı ziyaretlerinde marmaray, şehir hatları vapurları, metro, metrobüs, otobüs (İETT) ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarının çalışma durumu belli oldu. Bayram tatilinde toplu taşıma, köprü ve otoyollar ücretsiz olacak mı, bedava mı? 

Son dakika: Bayramda ücretsiz olacak köprü ve otoyollar açıklandı! İşte ücretsiz olacak o yollar...

Karayolları Genel Müdürlüğü Ramazan Bayramı dolayısıyla sorumluluğundaki otoyol ve köprülerden geçişlerin ücretsiz olacağını duyurdu. Yap-işlet-devret projeleri ücretsiz geçiş uygulamasına dahil edilmedi. 

Köprü ve otoyolların ocak ayı geliri!

Ocak ayında köprü ve otoyollardan 189 milyon 525 bin lira gelir elde edildi.

Rekabet Kurumu: 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu hisse devri izne tabi değil!

Rekabet Kurumu, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Yatırım ve İşletme A.Ş. hisse devri işleminin 'izne tabi olmadığına' karar verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü 2022 yılında tamamlanacak!

Ulaştırma sektörünün üçüncü büyük yatırımı 1915 Çanakkale Köprüsü hızla ilerliyor. Köprü ve otoyol istikametindeki araziler adeta kapanın elinde kalıyor. Proje 2022 yılında tamamlanacak. Bölgenin tamamı yatırımcının odağında olacak...

Köprü ve otoyollardan 9 ayda 1.4 milyar lira gelir elde edildi!

Köprü ve otoyollardan ocak-eylül aylarında elde edilen gelir 1 milyar 434 milyon 504 bin 391 lira oldu.

Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 20 zam!

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), bugünden itibaren geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ortalama yüzde 20 oranında zam yaptı.

Bilkent Şehir Hastanesi için 29 köprü ve kavşak yapılıyor!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Aralık ayında açılması planlanan Bilkent Şehir Hastanesi çevresindeki yol çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.Tuna, bağlantılarla birlikte 29 köprü ve kavşağın etap etap tamamlanacağını açıkladı.

3.köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu arsa yatırımı için fırsatlar sunuyor!

Yatırım ve Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu çevresindeki arsaların yatırım için fırsatlar sunduğunu ifade etti...

Köprü ve otoyollardan 6 ayda 679 milyon lira gelir elde edildi!

Türkiye'de köprü ve otoyollardan elde edilen gelir, ocak-haziran döneminde 679 milyon 59 bin 942 lira oldu

Bu yıl 156 köprü ve viyadük açıldı!

Karayolları Genel Müdürlüğünce bu yıl 44,3 kilometre uzunluğunda 156 köprü ve viyadük trafiğe açıldı. Türkiye'de trafiğe hizmet veren toplam 8 bin 35 köprünün uzunluğu 509,4 kilometreye ulaştı.

köprü ve otoyol özelleştirmesi Haberi

köprü ve otoyol özelleştirmesi


ÖİB yetkilileri, ilk ihalenin iptali sonrasında halka arzın ön plana çıktığını, ancak bunun yanı sıra yeniden işletme hakkı devri ya da köprü ve otoyolların gelirlerine göre gruplandırılarak özelleştirilmesinin de seçenekler arasında olduğunu aktardı. 

Hızla halka arz değerini tespit etme çalışması yapan ÖİB bürokratları, tespit edilecek rakamın Tayyip Erdoğan'ı tatmin etmesine çalışırken, bir yandan da özelleştirme sürecini başarısızlığa uğratmayacak yani piyasayı tatmin edecek bir rakamı yakalamak istiyor. TBMM'de kabul edilen bir torba kanunda köprü ve otoyolların halka arz yöntemiyle satışı için, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilgili otoyol ve tesislerinin bir şirket bünyesine aktarılması planlanıyor. Buna göre, Özelleştirme Kanunu çerçevesinde, hisse satış yönteminin uygulanmasına karar verilmesi durumunda karayolları; otoyollar ile bunlar üzerinde bulunan bakım ve işletme tesisleri ve varlıkların işletme haklarını hiçbir bedel...