29 / 05 / 2023

OECD

OECD

Ekonomide büyüme dengeye oturdu. Kamunun yaptığı yol, köprü ve otoyol harcamaları dahil inşaat sektörü ikinci çeyrekte yüzde 25 büyürken, sektörün üretim tarafında katma değer olarak büyümesi yüzde 6,8 olarak hesaplandı.

OECD'den Türkiye için büyüme tahmini!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), G-20 ülkeleri ile ilgili hazırladığı raporda, Türkiye için 2015 yılında yüzde 3,2, 2016 yılında ise yüzde 4 oranında ekonomik büyüme öngördü.

Mehmet Şimşek: Amacımız eğitimde kaliteyi artırmak!

Maliye Bakanı Şimşek, yeni hedefin eğitimde kaliteyi artırmak olduğunu belirterek, "10 yıldaki başarıyı mucize olarak görüyorum. Çünkü ortaokul terk 25 yaş üstü nüfusla başarılmış" dedi...

Türkiye uzun süreli bakım turizminde de söz sahibi olmaya hazırlanıyor!

Denizi, kumu, güneşi, misafirperver insanları, kaplıcaları ve dinamik hizmet gücüyle Türkiye, son yıllarda talebin arttığı " uzun süreli bakım turizmi "nde de söz sahibi olmaya hazırlanıyor.

Mortgage depreminin faturası 300 milyar $ olur

OECD, ABD'nin mortgage piyasasından kaynaklanan toplam kayıpların 300 milyar dolara kadar çıkabileceğini ancak finans şirketlerinin ve politika yapıcılarının uygun bir çözümün sağlanması için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

DOMOTEX Middle East halı ve zemin ürünleri fuarı düzenliyor!

Domotex Middle East, Halı ve Zemin Fuarı, İstanbul’daki 2. yılında yine uluslararası dev markalara ev sahipliği yapacak.

Enerji üretebilen çevre dostu binalar geliyor!

OECD 'nin 2050 yılı için öngördüğü rapora göre önümüzdeki yıllarda yapılacak binaların çevre dostu olacak şekilde tasarlanması planlanıyor...

Eximbank yurtdışındaki müteahhitlere politik risk sigortası yapacak!

Önümüzdeki dönemde, orta ve uzun vadeli krediler ile sigorta ve garanti faaliyetlerine ağırlık vereceğini anlatan Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, 2012 yılında ihracatçılara sağlanacak finansman desteğini yüzde 65 oranında artırarak, 20.5 mily

TMB: Türkiye, yabancı sermaye açısından çekici bir ülke!

Müteahhitler Birliğine göre 2012’de Türkiye ekonomisinin en güçlü yanını "denk bütçe"ye sahip olması ve kamu borcunun GSYH’ya oranının düşüklüğü oluşturuyor

OECD Haberi

OECD

Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyüme oranıyla OECD ve gelişmekte olan ülkelerden pozitif ayrışan Türkiye ekonomisi, iç talebin yanı sıra ihracattaki artışla toparlanan dış taleple dengeli büyümeyi yakaladı.


AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,1 büyürken, üretim yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla tahmini ise aynı dönemde cari fiyatlarla yüzde 16,3 yükselerek, 734 milyar 211 milyon lira olarak belirlendi.


Türkiye bu yüksek büyüme hızıyla  gelişmekte olan ülkelerden ve OECD ülkelerinden pozitif yönde ayrıştı. Türkiye ikinci çeyrekte ortalama büyümesi yüzde 2,3 olan Avro Bölgesi'ne göre iki kattan fazla büyüdü.  Büyümede Türkiye G-20 ülkeleri arasında Çin (yüzde 6,9) ve Hindistan'dan (yüzde 5,7) sonra üçüncü sırada yer aldı.


 İkinci çeyrekte sanayi sektöründe artan üretim, Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF)...