08 / 08 / 2022

Kılıç Ali Paşa Hamamı'na restorasyon ödülü!

Kılıç Ali Paşa Hamamı'na restorasyon ödülü!

Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden biri olan Kılıç Ali Paşa Hamamı, aslına uygun restorasyonuyla ödüle layık görülmeye devam ediyor.Mimar Sinan’ın eserlerinden olan 16. yüzyıl yapısı Kılıç Ali Paşa Hamamı beş yıl öncesine kadar bir çöplüğü andırıyordu. 7 yıl süren restorasyonla hamam orijinal haline kavuştu. 

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, 2017 yılı Europa Nostra mimarlık ödülüne layık görülen tarihi yapının Türkiye Yerel Ödül töreni gerçekleştirildi. Restorasyonu gerçekleştirilen Mimar Cafer Bozkurt ile hamam olarak faaliyetini sürdüren yapı ödüle layık görüldü. 

Kılıç Ali Paşa Hamamı na restorasyon ödülü!

AYASOFYA HAMAMI ÖRNEK ALINDI
Sedirlikler, oturma ve sohbet bölümleri tamamen açıkta bırakılarak daha önce kapatılmış olan pencereler ve kemerlerin açığa çıkması sağlandı. Yapıya yük ve zarar vermemek için sistem olarak tamamen ahşap kolon, kiriş ve döşeme öngörüldü.

Giriş saçağı orijinalinde de karşısındaki Kılıç Ali Paşa Camisi gibi olduğu tahmin edilerek yeniden tasarlandı. Eski giriş kapısı soyularak orijinal kapı formu korundu. Soyunmalık üstü fener, sıcaklık üstü havalık ve bütün fenerlerde kullanılan fil gözü camlar, Mimar Sinan’ın Ayasofya hamamından örnek alınarak tasarlandı.