Kira fırsatçılarına dikkat!

Kira fırsatçılarına dikkat! Kira fırsatçılarına dikkat!

Emlakçılar, ‘deprem korkusunu’ suistimal edenlerin piyasayı yukarı çektiğini söylüyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, "Her ‘emlakçıyım’ diyene itibar etmesinler. Belgesi olan emlakçıları tercih etsinler" diyor...26 Eylül'de İstanbul’da meydana gelen deprem sonrasında yeni ev arayışına girenler konutların kira fiyatlarındaki ani yükselişle karşı karşıya kalmıştı. Bu dönemde kiralardaki artış yüzde 15-20 olarak gözlemlenmişti. Bir süredir normal seyreden fiyatlar, Elazığ’daki deprem felaketiyle birlikte yeniden yükselişe geçti. Emlakçılar, ‘deprem korkusunu’ suistimal edenlerin piyasayı yukarı çektiğini ifade ediyor. 

Belgesine bakın

Mlliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre; İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Boran, yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlarla mücadelelerinin devam ettiğinin altını çizdi. Boran, ‘depreme dayanıklı’ ibaresiyle ev kiralayan veya satanlara karşı da ‘belge’ uyarısında bulundu. Boran, şu ifadeleri kullandı; "İstanbul’da eğer aynı semtte genel kira oranının üzerinde fiyatlarla kiralık ilanı verenler varsa, vatandaşlarımız odaya bildirirler, bize bağlı ise gerekli işlemleri yaparız, kayıt dışı ise yetkiler çerçevesinde suç duyurusunda bulunuruz. İstanbul ve çevresindeki depremlerle birlikte ne yazık ki fırsatçılar çıkabilir, bunlara meydan vermemek lazım. Birden fazla emlakçı ile görüşüp bölgenin genel fiyat endeksini bilmek gerekiyor. Ayrıca ‘depreme dayanıklı’ ifadesi de dilde kalmasın, mevcut bölgenin zemin etütleri var mı, söyleneni kanıtlayan ve kamu tarafından verilmiş belgeler var mı, bunları mutlaka görün"

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul’daki deprem ardından kiralık fiyatlarının yüzde 15-20 arasında arttığına vurgu yaptı ve şunları söyledi; "Öncelikle talep oluştuğu zaman fiyatlar da ister istemez yükseliyor. Diğer yandan ise fırsatçılık yapanlar da var. Vatandaşın dikkat etmesi lazım. Her ‘emlakçıyım’ diyene itibar etmesinler. Belgesi olan emlakçıları tercih etsinler"
 

Elazığ'da kiralık dairelere talep arttı!