Kira fırsatçılarının dükkanları boş kaldı!

Kira fırsatçılarının dükkanları boş kaldı! Kira fırsatçılarının dükkanları boş kaldı!

Türkiye ekonomisine yönelik dolar spekülasyonunu fırsat bilen bazı mülk sahipleri fahiş rakamlar istemeleri nedeniyle birçok dükkan kapandı. Emlakçılar ise “Kiralar makul rakamlara çekilmeli. Bu fiyatlarla kimse mülk kiralamaz” yorumunda bulundu.


Türkiye'ye yönelik dolar spekülasyonunu fırsat bilen bazı gayrimenkul sahipleri dükkan ve mağalarına astronomik rakamlar istedi. Yeni Asır Gazetesi'nden Mert Alpdündar'ın haberine göre; dövizle yapılan kira sözleşmelerinin TL'ye dönüştürülmesini zorunlu kılan yasal düzenlemenin ardından istedikleri yüksek rakamlardan vazgeçmeyip fırsatçılık yapan bazı mülk sahiplerinin dükkanı boş kaldı.

Bu kadar çok sayıda boş mağaza olmasının normal bir durum olmadığını söyleyen emlakçılar ise "İstenen kiralar o kadar uçuk ki dükkanlar tutulmuyor. 5 bin liralık dükkanlara 20 bin lira istenirse kimse oraları kiralayamaz" diye konuştu. 

ESNAF CANINDAN BEZDİ

Alsancak gibi birçok ilçede kiracılar dolar fırsatçıları yüzünden bölgeden ayrılmak zorunda kaldı. TL ile kira sözleşmesi düzenlemesinin ardından konut fiyatları düşerken, bu düşüş kira bedellerine yansımadı. Fırsatçılık nedeniyle 30-40 bin hatta 60 bin liraya varan kira bedelleri, esnafı  zor duruma soktu. 

Mülk sahiplerinin tutumu yüzünden dükkanların aylarca boş kaldığını söyleyen emlakçılar, "Yüksek kiralardan feragat etmeleri gerekiyor. Gül Sokak'ta 15 metrekare bir dükkanın kirası 7 bin lira ile 8 bin lira civarında. Kıbrıs Şehitleri'nde ise bu fiyat 17 bin liraya kadar çıkıyor. Mustafa Bey'de ise en düşük kira 5 bin liradan başlarken en yüksek 50 bin liraya kadar çıkıyor" diyor.

Dükkan sahiplerinin işyerinin boş kaldığı zaman sürecindeki zararlarını hesaplamadığını sözlerine ekleyen emlakçı Dindar, "Sonuçta mağazayı kiralayacak olan kişi sadece kira ödemekle kalmıyor. Vergiler ve stopaj maliyetlerini eklediğinizde rakam daha da yükseliyor. İşte bu yüksek kiralarla kimse dükkan açmaya yanaşmıyor. Kira fiyatları mutlaka indirilmeli" yorumunda bulundu.