Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?

Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?Türkiye'de arta kira ücretleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Peki, son bir sene içerisinde kira fiyatları ne oldu? İşte detaylar...


Azalan yeni konut arzına karşılık yükselen talep, salgın sebebiyle ertelenen evliliklerin tekrar başlaması, yüz yüze eğitim, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık konut talebine bir de fırsatçı ev sahipleri dahil olunca ev kiraları katlandı. Sabah'tan Betül Alakent'in haberine Türkiye'nin 81 kentinde kira fiyatları bir hayli arttı. 

Araştırmaya göre ülke genelinde Ağustos 2020-Ağustos 2021 arasında kiralar yüzde 55 yükseldi. Buna göre en fazla kira artışının yaşandığı ilk üç il Nevşehir, Muş ve Batman oldu. Üç ilde kiralar son bir senede yüzde 100'ün üzerinde artış kaydetti. İstanbul genelinde kiralar yüzde 80'in üzerinde yükseldi. Yine araştırma üniversite kentleri olan Bursa, Konya, Erzurum ve Samsun'da kiraların bir senede yüzde 50'nin üzerinde yükseldiğini gösterdi. Türkiye'de kira artışın olmadığı iki il Hakkari ve Tunceli olarak ön plana çıkıyor. 

Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?

Nevşehir uçuşa geçti

Ortalama 100 ila 150 metrekarelik evlerin dahil edildiği araştırmada, son bir senede en yüksek kira artışı yüzde 161 ile Nevşehir'de oldu. Nevşehir'de ortalama 130 metrekarelik bir ev 2020 senesinde 911 TL'den kiralanırken bu sene aynı büyüklükteki bir evin ortalama kirası 2 bin 300 TL'ye ulaştı. Rapora göre en çok kira artışının yükseldiği ikinci kents yüzde 118 artışla Muş oldu. Batman bir senede yüzde 107'lik yükselişle en çok kirası artan üçüncü kent oldu. Kayseri'de kiralar yüzde 106'lık artışla 828 liradan 1700 TL'yi geçti. 

Diyarbakır'da ortalama 160 metrekarelik bir evin kirası önceki sene 1.250 TL iken bu sene yüzde 104'lük artışla 2 bin 900 TL'ye ulaştı. Uzmanlar bu kentlerdeki kira artışının konut arzı yetersizliği ve ev sahiplerinin fırsatçılık yapması nedeniyle yaşandığını dile getirdi. 

Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?

İstanbul ilk sırada 

Araştırmaya göre Türkiye'nin üç büyük şehri arasında ise İstanbul zirvede yer aldı. İstanbul'da kiralar son bir senede yüzde 80 artış gösterdi. Buna göre 110 metrekarelik bir evin kirası 2 bin 035 TL'den 3 bin 700 TL'ye ulaştı. Ankara'da ise kiralar bir senede yüzde 55 yükseldi. Başkentte ortalama 1400 TL olan kiralık evlerin fiyatı bugün 2100 liraya yükseldi. Ege'nin incisi İzmir'de ise kiralar bir yılda yüzde 49 arrtı. İzmir'de 110 metrekarelik bir ev geçen yıl 1500 liralarda kiraya verilirken bu yıl fiyatı 2 bin 350 lirayı geçti. 

Hakkari ve Tunceli'de aynı kaldı

Araştırmaya göre son bir senede kiranın yükselmediği iki kent bulunuyor. Buna göre Hakkari ve Tunceli'de kiralar sabit kaldı. Hakkari'de ortalama 130 metrekarelik evler 860 TL'den, Tunceli'de ise 1.750 TL'den kiralanıyor. Yine araştırmada en az kiraların yükseliş kaydettiği kentler yüzde 2 ile Kars ve yüzde 3 ile Ardahan oldu.

Kira fiyatları son 1 yılda ne oldu?

Fırsatçılık fiyatları arttırdı

Endeksa Kurucu Ortağı ve CEO'su Görkem Öğüt, "Enflasyon artışına göre yaptığımız projeksiyonla yüzde 20 ile 25 arasında gerçekleşmesi beklenen kira artışı Türkiye genelinde yüzde 55 oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da ise bunun ortalaması yüzde 73" dedi. Son bir yılda en fazla kira artışının Nevşehir, Muş ve Batman'da yaşandığına dikkat çeken Öğüt, "Bunun iki temel nedeni var. Birincisi konut arzındaki yetersizlik. İkincisi ise ev sahiplerinin eski kiracılarını çıkarıp daha yüksekten kira verme istediği" diye konuştu.

Öğrenci ev bulamıyor

Türkiye'nin öğrenci şehirlerinde de son bir senede kiralar yüzde 50'yi geçti. Bursa'da yüzde 51'lik artışla bin 960 TL'ye, Eskişehir'de yüzde 54'lük artışla bin 500 TL'ye, Kocaeli'nde yüzde 62 artışla bin 620 TL'ye yükseldi. Bur rakamlar öğrenci için ortalama 1.500 TL'nin altında ev bulmakta zorlanıyor.

İstanbul'da kira fiyatları iki kat arttı!