Kira gelir vergisinde muaf olunan durumlar!

Kira gelir vergisinde muaf olunan durumlar! Kira gelir vergisinde muaf olunan durumlar!

Kira gelirinde beyanname dönemi başladı. Kimileri gelir vergisi beyannamelerini 25 Mart'a kadar teslim ederken, kimileri de beyanname vermeyecek. İşte muafiyet şartları...Kira gelir vergisi ödemeleri başladı. Milyonlarca vatandaşın beyannameleri 25 Mart'a kadar teslim etmesi gerekiyor.

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre; kira geliri vergisinde muaf olma şartları bulunuyor. Muafiyet durumları ise şu şekilde:

- Konutların, mal sahibinin çocuğu, annesi, babası, kardeşi, torunu veya damadının ikametine bedelsiz tahsis edilmesi. 
- Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde oturması.
- Bir evi olan ve geliri olmayan emekli, işsiz ve ev hanımı olunması. 

Konutların mal sahiplerinin, usulfüru (üstsoy-altsoy) veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda emsal kira bedeli esas alınıyor. Ancak bunun dışında kalan tüm akrabalar için emsal kira bedeli esas alınıyor.

EMSAL KİRA BEDELİ NEDİR?

Bina veya arazi için kira takdiri ya da tespiti yapılmamış ise emsal kira bedeli, bina veya arazinin emlak vergisi değerinin yüzde 5'i olarak alınır.

Örneğin; 2018 yılında emlak vergisi değeri 400 bin lira olan bir apartman dairesinin emsal kira bedeli 20 bin lira olacaktır. Bu tutar, mükellef tarafından beyan edilmesi gereken gelir olarak dikkate alınır. Bina veya arazi dışında kalan mal ve haklarda emsal kira bedeli, bunların maliyet bedelinin yüzde 10'u esas alınır. 

10 BİN LİRA YILLIK GELİRDE

  

Kira geliri olanlar bu tarihlere dikkat!

Kira geliri vergisini azaltmak mümkün!