Kira ödemeleri Haziran'dan sonra yapabilecek!

Kira ödemeleri Haziran'dan sonra yapabilecek! Kira ödemeleri Haziran'dan sonra yapabilecek!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni tedbir paketine göre 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar boyunca olan süreç içerisinde iş yeri kira bedelinin ödenememesi nedeniyle kira sözleşmeleri fesih edilemeyecek.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni tedbir paket kapsamında 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar boyunca olan süreç içerisinde iş yeri kira bedelinin ödenememesi nedeniyle kira sözleşmeleri fesih edilemeyecek, bu durum tahliye nedeni olmayacak.

 

Kararın yalnızca iş yeri kiralarını kapsadığını hatırlatan Avukat Cevat Kazma, ev kiralarını mevcut mücbir sebepten ödeyemediğini kanıtlayan kiracıların da bu kapsama girebileceğini belirtti.

Koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkisini en aza indirmek için hazırlanan ve birçok düzenlemeler içeren yeni torba paketi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi. Bu kapsamda, 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadarki süreçte iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi meydana getirilemeyecek.

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Avukat Cevat Kazma, bu durumun yalnızca iş yeri kiralarını kapsadığına dikkat çekerek, AVM dahil birçok yüksek ücretli kira ödenen yerlerin de bu kapsamda olduğunu söyledi.

Hem dünya genelinde hem Türkiye’de ekonomik faaliyetlerin yavaşladığını sözlerine ekleyen Cevat Kaza, “Birçok firma, Koronavirüs salgını nedeniyle hedeflerini tutturmada güçlük çekiyor. Yeni tedbir paketi, piyasadaki hareketliliğin azalmasıyla birlikte kiralarını ödemekte zorlanan şirketler ve işyerleri için oldukça isabetli bir karar.” diye konuştu.

Cevat Kazma, kiraların daha sonra ödeme aşamasında, sözleşmelerdeki faizin işletilemeyeceğini de vurguladı.

Konutlarda da Geçerli Olabilir!

Bu kararın konutları kapsamadığından bahseden Cevat Kazma, “Yeni tedbir paketindeki bu karar konutları kapsamasa da, kiralarını ödeyemeyen kişiler bu durumun mücbir sebepten kaynaklandığını kanıtlayabilirlerse, onlara karşı da fesih ve tahliye yapılamaz.” diye konuştu.

Bunun için, kiracıların ev sahibine yazılı bir bilgilendirme yapmasının önemini anlatan Cevat Kazma, aksi takdirde ilerleyen süreçte bu durumu bildirdiğini yasal olarak kanıtlamakta zorlanabileceğinden bahsetti.

Kira tartışması AVM’ler ile markaları karşı karşıya getirdi!