KKTC Su Temin Projesi hizmete girdi!

KKTC Su Temin Projesi hizmete girdi!7 Mart 2011'de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Alaköprü Barajı'nın temelinin atılmasıyla başlayan KKTC Su Temin Projesi hizmete girdi. Dünyada ilk kez uygulanan deniz boru hattı ile adaya su taşınacak.7 Mart 2011'de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Alaköprü Barajı'nın temelinin atılmasıyla başlayan KKTC Su Temin Projesi hizmete girdi. Dünyada ilk kez uygulanan deniz boru hattı ile adaya su taşınacak.


Mersin'in Anamur ilçesinde KKTC Su Temin Projesi'nin vana açma töreni yapıldı. Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan ve bazı kabine üyeleri birlikte vanayı açtı.


KKTC Su Temin Projesi, askılı boru sistemiyle deniz geçilerek su aktarılan dünyadaki tek proje. KKTC'ye askılı boru sistemiyle denizden su iletimini sağlayacak 66,5 km'lik Deniz Geçişi İsale Hattı, her biri 1600 mm anma çapına sahip ve 500'er metre uzunluğunda olan HDPE (High Density Polyethylene - Yüksek Yoğunluklu Polietilen) yekpare boruların birbirine mekanik olarak bağlanmasıyla tamamlandı.


Deniz geçişi isale hattı boruları, Türkiye ve KKTC kıyı kesimlerinde 20 m su derinliğine ulaşıncaya kadar gömülü olarak, 20 m ile 280 m su derinliği arasında ise stabiliteleri beton ağırlık blokları ile sağlanmak suretiyle deniz tabanı üzerine döşendi.


Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacı karşılanması için Türkiye tarafında Anamur Dragon Çayı üzerinde inşa edilen Alaköprü Barajı'nda depolanacak suyun Türkiye tarafı 23 km, deniz geçişi 80 km (66,5 km askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 106 km uzunluğundaki hat ile KKTC'de inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacak.


Soydaşların istifadesine sunulacak suyun yaklaşık 38 milyon metreküpü KKTC'de inşa edilecek arıtma tesislerinde arıtıldıktan sonra içme suyu maksatlı kullanılacak. Geriye kalan 37 milyon metreküp su ise zirai sulama için tahsis edilecek.


Yeni Adana