Koçtaş, 200 milyon dolara mağazaları ikiye katlayacak!

Koçtaş, 200 milyon dolara mağazaları ikiye katlayacak!

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grup Başkanı Tamer Haşimoğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde Koçtaşın büyüklüğünü iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Haşimoğlu, 34. Koçtaş mağazasını Bahçeşehir Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi içinde çalışanlarla birlikte açtı. 2006da 10 olan mağaza sayısını, 2007den itibaren her yıl 5-6 mağaza açarak 2010 yılında 30a çıkardıklarını belirten Haşimoğlu, mağaza açılışı hızını artırdıklarını söyledi.

Bu yıl 4 yeni mağaza açtıklarını, yıl sonuna kadar açacakları 2 mağazayla toplamda 36 Koçtaş mağazasına ulaşacaklarını anlatan Haşimoğlu, Önümüzdeki dönemde de her sene en az 6-7 mağaza hızını tutturmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içinde Koçtaşın büyüklüğünü iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla mağaza sayısı olarak Türkiye genelinde 70in üzerine çıkmayı planlıyoruz. 5 yıllık bu plan için de 200 milyon doların üzerinde bir yatırım yapmayı öngörüyoruz diye konuştu.

500 kişilik ek istihdam

Bu yıl yaklaşık 500 ilave istihdam sağlayacaklarını aktaran Haşimoğlu, çalışan sayısının yıl sonunda 3 bine çıkacağını söyledi.

SABMiller, Avustralyalı Fostersı 10 milyar $a aldı

İngiliz bira üreticisi SABMiller, Avustralyalı bira üreticisi Fosters Groupu 9.9 milyar Avustralya dolarına (10.2 milyar dolar) aldığını açıkladı. Daha önce Fosters Groupa 9.5 milyar Avustralya doları teklif eden SABMiller, bu tutarın hissedarlarca kabul görmemesi üzerine teklifi yükseltmişti.

Pazarın yarısını alacak

Ağırlıklı olarak gelişmekte olan Afrika, Latin Amerika, Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren İngiliz bira devi SABMiller, Peroni, Miller Lite ve Grolsch isimli biraları üretiyor. En çok markanın Miller isimli birası tanınıyor. Sektördeki diğer şirketlerin yüksek düzeyde borçlu olduğu göz önüne alındığında Fosters Groupu satın alma şansı en yüksek şirket olarak kabul edilen SABMiller, satın almayla birlikte Avustralya bira pazarının neredeyse yarısına sahip olacak.
Vatan

pus