Çukurova Balkon

Konut fiyatları artmadan yatırımcılar harekete geçmeli!

Konut fiyatları artmadan yatırımcılar harekete geçmeli! Konut fiyatları artmadan yatırımcılar harekete geçmeli!

TÜİK, Şubat ayı konut satış verilerini açıkladı.Açıklanan istatistiklere göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azalarak 95 bin 953 oldu. 


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış göstererek 27 bin 916 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 artarak bin 729 olarak kaydedildi. 

Ergin Bayram / Omran İnşaat Genel Müdürü:
“Yeni rekorlara imza atmak uzak değil”

Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan inşaat sektörü 2017 yılını çok iyi kapattı. Sektör, konut satışları, iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan ekonomik dalgalanmalardan etkilense de biliyoruz ki; her geçen yıl artarak büyümesine devam edecek. Gayrimenkul sektörü ekonominin lokomotifi konumunda olduğundan, özellikle yeni projelerin hayata geçirilmesi ve kentsel dönüşüm süreci hem hükümetin hem de bizlerin çabalarıyla hız kesmeden devam edecek. Finansman tarafında da birtakım kolaylıklar sağlandığında önünü görmeye başlayan, geleceğe güvenle bakan yatırımcı harekete geçecektir. Böylece bu yıl sonunda yeni rekorlara imza atmak çok da uzak bir tablo olmaz diye düşünüyoruz.

 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:
“Fiyatlar artmadan alıcılar harekete geçmeli”

TÜİK verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,4 artarak bin 729 olduğunu görüyoruz. Yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine olan katkısının en önemli göstergesidir. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Önümüzdeki aylarda yabancılara olan konut satışının daha çok artacağını görebiliyoruz. Şimdi konut alımını kolaylaştıracak olan devlet desteğinin artması, birikimlerin artmasında önemli bir etki yapacaktır. İnşaat maliyetlerindeki artışlara rağmen konut üreticilerinin satış fiyatlarında bir değişiklik olmadığı düşünülürse, konut alıcıları ve yatırımcılarının harekete geçmelerinde fayda görüyoruz.

İsmail Ekşi / İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı
“Alınacak tedbirlerle satışlar artışa geçecek”

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki gayrimenkul sektörü, iç ve dış kaynaklı birtakım etkenler nedeniyle dönem dönem iniş çıkış yaşayabiliyor. 2017'yi rekor satış rakamlarıyla kapatan sektör, bazı teşvik ve desteklerle toparlayacak ve satışlar artış trendine geçecektir. Örneğin yapı izin istatistiklerine göre ruhsat verilen yapı sayısının arttığını görüyoruz. Bu da bize yakında yeni projelerin hayata geçeceğini gösteriyor. Bundan sonra verilecek teşvikler ve özellikle bankalar tarafından gelecek güzel bir haber, sektöre daha da canlılık kazandıracaktır. Sonrasında beklemede olan yatırımcılar harekete geçecektir. 

Yavuz Gülhan / Y. Gülhan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı:
“Konut almanın temelinde güven yatar”

Konut sektörü piyasa şartları ne olursa olsun her zaman kazandırır, gayrimenkule yatırım hiçbir zaman kaybettirmez. Bunun bilincinde olan yatırımcı ya da oturmak için ev alma planı olan vatandaş piyasaya güven duyduğu zaman harekete geçer ve satın alma yapar. Geçtiğimiz yılı son derece güzel satış rakamlarıyla kapattık. Şimdi yapmamız gereken ise; kredili satışlardaki sıkıntıyı aşmak, bunun için de bankalara görev düşüyor. Piyasanın daha da canlılık kazanması için kredi faizlerinin düşürülmesi lazım. Konut faizlerinin yüksek seyretmesi her zaman alıcıyı beklemede kalmaya iter.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım
''Yüksek faiz oranları alım üzerinde baskı oluşturuyor''


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ipotekli satışların azalmasının, konut alıcılarının faiz oranlarına ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesi olduğunu belirterek, yüksek faiz oranlarının, alımlar üzerinde baskı oluşturduğunu, konut üretimindeki maliyetleri artırdığını söyledi.

Durbakayım, "Diğer taraftan bankaların konut kredi musluğunu kısmaları, kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmaları da ipotekli satış oranlarının dip seviyelere inmesine neden olmaktadır." dedi.

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, inşaat firmalarının her ne kadar kampanya yapsa da yüksek faiz oranları nedeniyle konut satışlarında gerileme yaşandığını belirterek, "Konut satışlarını hızlandırmamız için bir an önce faizlerin düşürülmesi gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz 9 ayda demir ve beton fiyatlarına gelen zamlarla inşaat maliyetleri ciddi oranda arttı." dedi.

Bu yıl müteahhitlerin mevcut stokları eritmesi gerektiğini vurgulayan Tavukçuoğlu, her yerde konut inşa etmekten ziyade üretimde kontrollü bir şekilde ilerlenilmesi gerektiğini, gereken önlemler alınmazsa, konut satışlarında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir,
"Faizlerin yükselmesi vatandaşın maliyetini artırıyor"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle vatandaşların konut alımı yerine parasını faize yatırdığını belirterek, "Ancak yatırımcılar 2017 sonunda ve 2018 başında konuta gelen zamların henüz yansıtılmadığını, fiyatların artmasıyla çok büyük bir kayıp içinde olacaklarının farkında değiller " dedi.

Konut maliyetlerinin ve faizlerin artması nedeniyle sadece satışlarda değil üretimde de gerileme olduğunu anlatan Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Faizlerin yüksek olması hem ev almak isteyenlerin hem de yatırımcıların hevesini kırdı. Çünkü insanlar son bir yıldır sürekli artan konut kredisi faiz oranlarından şikayetçi. Alacağı konuta biz zam yapmasak dahi bankaların faiz oranlarını artırması nedeniyle maliyetleri yükseliyor. Ödeme planları, aylık giderleri sürekli değişiyor. Bu yüzden vatandaşlar da konut alımını erteliyor veya almaktan vazgeçiyor."

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal
"Yüksek faiz oranları satış hızını düşürdü"

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, Türkiye genelinde ilk iki ayda yaklaşık 193 bin adet ev satıldığını belirterek, bu rakamın geçen yıl ilk iki ayına kıyasla 4 bin adet daha az olduğunu söyledi.

Bunu bir azalış olarak yorumlamanın erken olacağını dile getiren Akbal, konut satış hızının azalmasına konut kredisi faiz oranlarının direkt etki ettiğini vurguladı.

Akbal, ipotekli satışlarda iki aydır ciddi azalma görüldüğünü kaydederek, "Asıl düşüşün ipotekli satışlarda olduğunu görüyoruz. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı geçtiğimiz yıl yüzde 40-50 arasında seyrederken Şubat 2018'de yüzde 29,1 oldu. Faizler düşmezse yeni rekorda zorlu bir yola gireriz. Bir an önce faizlerin gerilemesi gerekiyor." dedi.

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu da orta ve alt gelir grubuna yönelik yeni projeler üretilmesi konusunda birtakım önlemler alınması ve kredi faiz oranlarının düşürülmesiyle satış oranlarının artacağını söyledi.