Konut hesabı ödemeleri başlıyor!

Konut hesabı ödemeleri başlıyor! Konut hesabı ödemeleri başlıyor!

Evi olmayanlar için çıkarılan Konut Hesabı’ndan ödemelerin 2020'den önce yapılması bekleniyor. Hükümet Çeyiz Hesabı açanlara da ödemeleri yılbaşı öncesi yapmayı planlıyor...


Ev alacaklara ve evleneceklere destek amacıyla başlatılan Konut ve Çeyiz Hesabı uygulamasında ilk ödemelerin 2020'den önce yapılması bekleniyor.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre; devlet hem konut hem de çeyiz hesabına bu yıl yaklaşık 260 milyon TL destek sağladı. Evlenecek çiftlere özel 9 bin TL'ye çıkarılan çeyiz hesabına katılımcı sayısı 20 bine ulaştı. Konut hesabına ise 7 bin katılımcı başvuru yaptı. 2020 yılında konut ve çeyiz hesabına benzer yeni modeller de hayata geçirilecek. Harcama öncesi tasarrufun desteklenmesi amacı ile ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak vergisel teşvikler uygulanacak potansiyel alanlar belirlenecek. Bankalarla görüşülerek fizibilite çalışması yapılacak.

BORÇLANMA YERİNE BİRİKİM

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile Bankalar Birliği'nin birlikte yürüttüğü çalışma ile vergi teşviki uygulanabilecek alanlar belirlenecek. Yeni düzenleme ile üretken olmayan yatırımların cazibesi azaltılarak tasarruflar verimli alanlardaki yatırımlara yönlendirilecek. Yeni dönemde dayanıklı tüketim, tatil harcamaları için açılan banka hesapları da desteklenecek.

7 BİN KATILIMCI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, konut hesabı kapsamında 3 yıllık tasarruf süresini yakın zamanda dolduran katılımcıların devlet katkısı başvurularının başladığını belirtildi. Bakan Albayrak, bu yılın sonuna kadar ödemelerin başlayacağını söylemişti. Albayrak, "Bu kapsamda hâlihazırda sistemde yaklaşık 7 bin katılımcımız ve 110 milyon liralık birikmiş tasarruf bulunuyor" demişti.

6 AY İÇİNDE BAŞVURMAK GEREKİYOR

Konut hesabı uygulaması, bankaların açmış olduğu tasarruf hesapları arasında yer alıyor. Konut hesabı ilk kez ev sahibi olmak isteyen kişilerin 3 sene boyunca düzenli olarak para birikimi yapmaları durumunda devlet teşviki aldıkları bir sistem. Bu hesaptan yararlanmak isteyenlerin konutu aldıktan sonra 6 ay içinde bankaya başvuru yapması gerekiyor. Devlet katkısından yararlanabilmek için satın alınan ev dışında Nisan 2015'ten itibaren devlet katkısına konu olacak başka konut almamış olmak gerekiyor. Ödemeler düzensiz yapıldığında devlet katkısı kazanma hakkı kayboluyor. Bir kişi yalnızca sadece bir sefer konut hesabı açtırabiliyor. Konut hesabının dışında evleneceklere de devlet katkısı sağlanıyor. Çeyiz Hesabı'nda da yine en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum yüzde 25'i devlet katkısı alınıyor.


Ev alacaklara 25 bin lira destek!