Konut Konferansı, 14-18 Ekim tarihlerinden gerçekleştirilecek!

 Konut Konferansı, 14-18 Ekim tarihlerinden gerçekleştirilecek! Konut Konferansı, 14-18 Ekim tarihlerinden gerçekleştirilecek!

Dünyaca ünlü konuşmacı ve uzmanlar, Konut Konferansı 2012’de konut sektörünü Kentsel Dönüşüm ve Mütekabiliyet Yasaları ile birlikte tartışmaya açacak

“Değişim/Dönüşüm” temalı 

Konut Konferansı, uzmanları bir araya getiriyor


“Konut Konferansı 2012” Türkiye konut sektörünü “Değişim/Dönüşüm” başlığı altında mercek altına alacak. Konferansta, konut sektörünü birçok açıdan değişime uğratacak olan Kentsel Dönüşüm yasasının nasıl uygulanacağı, bu sırada gayrimenkul sektörünün ne gibi durumlarla karşı karşıya kalacağı, yeni yasanın sektörün hangi alanlarını ne şekilde etkileyeceği tartışılacak.  “Mütekabiliyet Yasası” ile yabancı gayrimenkul yatırımlarının sektörde yaratacağı değişimler, konferansta küresel bir bakış açısı ile ele alınacak. 


Yapı sektörünün bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen Konut Konferansı’nda dünyaca ünlü uzmanlar ülke ekonomisi ve Türk yapı sektörünün lokomotifi olan “konut”u, sektörün önümüzdeki dönemde yaşayacağı değişim ve dönüşümler ile birlikte mercek altına alacak. İzoduo, Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda düzenlenen konferans, YEM Etkinlik Salonu’nda 18 Ekim 2012 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Sur Yapı ve Vorne, konferansa sponsor olarak, Ytong ise alt sponsor olarak destek verirken DutchDFA, Gayrimenkul için Strateji Platformu (GiSP), Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI), Material ConneXion® İstanbul ve ULI Türkiye ise destekleyen kurumlar olarak konferansa katkıda bulunuyor. 


“Konut Konferansı 2012”nin iki önemli gündem maddesini “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası” oluşturuyor. Konferans “Değişim/ Dönüşüm” ana başlığı altında uzman konuşmacıları ve sektör profesyonellerini, bu iki yasanın konut sektöründeki etkilerini konuşmak ve tartışmak için bir araya getirecek.


Tüm gün sürecek konferansın moderatörlüğünü, tüm dünyada yenilikçi gayrimenkul ve iş çözümleri yaratan öncü küresel gayrimenkul danışmanlıklarından biri olan DTZ’nin Türkiye Ofisi Yönetici Ortağı ve ULI Türkiye Yönetim Komitesi Başkan Yardımcısı Firuz Soyuer üstlenecek. 


“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ve “Mütekabiliyet Yasası”nın getireceği “dönüşüm” ve “değişim”, konferansta katılımcılar tarafından pek çok farklı açıdan değerlendirilecek. Ana sponsorlardan Kale Kilit ve Kale Çelik Eşya Genel Müdürü Nadir Erze ile Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü Haluk Çelebioğlu da değişim paralelinde konut tasarımı ve uygulamalarında son kullanıcıya sunulan akılcı çözümler, inovasyon ve konutlarda değişen, dönüşen güvenlik olgusu ile kullanıcı davranışları konularını ele alacaklar. 


Material ConneXion® İstanbul Direktörü Paolo Cancellato konferansta atık malzeme değerlendirmesi ve mevcut malzemenin yeniden kullanımı konularını yenilikçi uygulama yöntemleriyle birlikte masaya yatıracak. Bu bağlamda dönüşüm yasasının kaçınılmaz sonucu ve sorunu olacak atıklar da Konut Konferansı 2012’de tartışmaya açılmış olacak.


Gayrimenkul için Strateji Platformu kurucularından ve aynı zamanda başkanı olan Garanti Koza Gayrimenkul Koordinatörü Gürler Ünlü, konferans içeriğine bu yıl eklenen “canlı röportaj” formatında yapılacak görüşmelerin ilkini, yasa uygulamasında aktif rol oynayan, Türkiye’nin önde gelen geliştirici firmalarından Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı ve KonutDer Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ile gerçekleştirecek. Yasanın gayrimenkul sektörüne olan etkilerini konunun uzmanları ile irdeleyip, geliştirme ve uygulama sürecini tartışıyor olacaklar.


Konut Konferansı’na ayrıca, Hollanda Mimarlık Enstitüsü (Netherlands Architecture Institute-NAI) Mimarlar Odası Bursa Şubesi, ODTÜ ve Yapı-Endüstri Merkezi ortaklığıyla Ankara, Bursa ve İstanbul’da, 14- 18 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gezici Çalıştaylar’ın sonuçlandırılması hedefleniyor.  Bu oturumla birlikte dönüşüm kavramının Türkiye’nin farklı bölgelerindeki etkileri ve sebep olacağı değişimler, gezici çalıştayların Konut Konferansı 2012’de Türkiye ve Hollanda üzerinden örneklendirildiği final oturumu ile kentsel dönüşüm yasası paralelinde irdelenmiş olacak. Tüm NAI gezici çalıştaylarının moderatörlüğünü üstlenen Doç. Dr. Çağatay Keskinok ile De Nijl Mimarlık’ın kurucu ortağı Endry van Velzen ve Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanlığı’ndan Bart Vink konferansa konuşmacı olarak katılacaklar.  Ankara  ve Bursa'da yapılan kentsel dönüşüm tartışmalarında, konuya en önemli katkıyı sağladığı düşünülen çalıştay katılımcısı, oturumun dördüncü panelisti olarak konferansta yer alacak.


Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesini sağlayan Mütekabiliyet Yasası yabancı gayrimenkul yatırımları ve küresel gayrimenkul pazarında Türkiye’nin yeri, neden olacağı değişimler ile dönüşümün buradaki rolü, deneyimli gayrimenkul danışmanlık firması DTZ Pamir& Soyuer Yönetici Ortağı ve aynı zamanda konferans moderatörü Firuz Soyuer’in, EMAAR Türkiye Genel Müdürü Ozan Balaban’la yapacağı röportajda tüm yönleri ile ele alınacak. 


Konut Konferansı 2012’de dünyaca ünlü mimarlık ofislerinden iki önemli konuşmacı da kentsel dönüşümlerin konut olgusundaki değişimlerini teorik ve stratejik olarak kendi ülke ve proje perspektiflerinden projeleriyle örneklendirecek. “Bir Şehrin Potansiyeli” sunumu ile LAN Architecture Kurucu Ortağı Umberto Napolitano ve “En Yenilikçi Kentsel Geliştirme Yaklaşımları” sunum ile de Hollanda Altyapı ve Çevre Bakanı tarafından Şehir ve Altyapı Danışmanlığı görevine atanan Rients Dijkstra konferansa konuşmacı olarak katılacak. 


Konut Konferansı 2012’yi Twitter’da #konut2012 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün olacak. 


Konferansa katılım yalnızca davetiye ile sağlanabilecektir. Konuşmacılar, konuşma içerikleri ve etkinlik programı ile ilgili gelişmeler www.konutkonferansi.com adresinden takip edilebilir. 

Mobil uygulama olarak da erişilebilecek konferans rehberini indirmek için: http://www.konutkonferansi.com/mobile