Konut kredileri daha ne kadar yükselir?

Konut kredileri daha ne kadar yükselir? Konut kredileri daha ne kadar yükselir?

Türkiye'nin 1 numaralı Mortgage Yazarı Barış Yılmazkaya kaleme aldı... Konut kredisi faiz oranları daha ne kadar yükselebilir?

Son zamanlarda herkesin sorguladığı, sektörün bu soru etrafında pozisyon aldığı bir dönemi hep beraber yaşıyoruz.
Peki o zaman bu faizler düşüş trendine tekrar ne zaman geri dönecek?
Bu oranlar düşmez ise bu konutlar kime, nasıl satılacak?
Bunun gibi bir çok soru ister istemez aklımıza geliyor. O zaman bu sorulara hep beraber kısa yanıtlar arayalım...
Ben faiz oranlarının burada duracağını düşünmüyorum. İçinde yaşadığımız global krize ek olarak siyasi kirizi de gözönünde bulundurursak, bono bileşik faizlerinin de yukarı yönde hareketi kalıcı ve devamlı olup 19'ları test ederse, faiz oranlarının %1,60 seviyesine çıkmaması için bir neden görmüyorum. Dolayısıyla bu yıl faizlerin tekrar eski seviyelerine geri dönmesini beklememeliyiz. Sektörün "Faizler eski seviyesine geri dönmeyecekse bu konutları nasıl satacağız?" Sorusuna odaklanması ve bu yıl ona göre şimdiden yeni stratejiler geliştirmeye başlaması gerekmektedir. Geçtiğimiz aylarda sizler ile iki noktaya açıklık getirmeye çalışmıştık anımsıyorsanız... Bunlardan birincisi "faiz oranları %1' in altına indiğinde tüm sorunlar bitecek mi?"sorusu, ikincisi ise "inşaat sektöründe farklılık yaratan yeni pazarlama ve satış stratejileri izleyen, ilki yakalayanın kazanacağını, bunu yakalayamayanın ise yarıştan kopacağı" gerçeğiydi.
Maalesef sektörün faiz oranına odaklı strateji planlaması her şeyi faiz oranlarından beklemesinin ne kadar yanlış olduğunu gördük. O zaman "faiz oranları yükseldi, biz dükkanı kapatıp gidelim" mi demeliyiz? yoksa insanların alım gücüne göre konutlar yapıp, onlara alım gücünü güçlendirecek finansal çözümler mi bulmalıyız ? Ozaman tekrar aşağıdaki başlıkları hatırlayalım; Fizibilitesi profosyonel yapılmış projeler, Maksimum kar yerine alırken kazandıracak projeler.
Kolay ve herkesin seçtiği yöntemler yerine farklılık yaratacak yöntemler, hedeflenen segmente uygun, daha profosyonel ve yenilikçi bir satış ve pazarlama planları.
İyi haftalar dilerim...