Konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?

Konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır? Konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?

Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi çekerken çeşitli sigortaların yaptırılması gerekiyor. Peki konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?


Yeni tüketici kanunu ile konut kredisi alırken bazı sigortaların yaptırılması gerekiyor. Yasal değişiklik ile konut kredilerinde yaptırılması gereken sigorta çeşitleri belli oldu. Bir kısmı zorunlu bir kısmı ise isteğe bağlı olan sigortalarda, tüketici için alternatif bazı çözümler sunuluyor. Peki konut kredisi çekerken hangi sigortalar yapılır?

Konut kredisi kullanırken yaptırılan başlıca sigortalar şunlardır:
-Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)
-Konut Sigortası
-Hayat Sigortası
-Ferdi Kaza Sigortası


Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kanuni olarak zorunlu olan bu sigorta türünde evin bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre metrekare fiyatı hesaplanır. Belirlenen metrekare fiyatı konutun brüt metrekaresi ile çarpılarak sigorta tutarı belirlenir. Her sene sigortanın bedeli güncellenir ve yenilenir.

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan sebep olacağı maddi zararları, poliçede belirtilmiş limitler dahilinde nakit şekilde karşılar. 


Konut Sigortası

Konut sigortası, konutları yangın, su baskını, hırsızlık, yıkım, terör, kaza gibi risklere karşı güvence altına alan sigorta çeşididir. Konut sigortası bankalar tarafından kredi bitimine kadar zorunlu tutuluyor olsa da yasal olarak yaptırılması zorunlu değildir. Konut sigortası yıllık olarak tahsil edilir. 

Hayat Sigortası

Bazı bankalarda zorunlu olan hayat sigortası, krediyi kullanan(çeken) kişinin yaşamını yitirdiği tarihten itibaren, tüm borcunu faizi ile karşılayan sigorta çeşididir. Her ne kadar bütün bankalarda zorunlu olmasa da müşterilere yapılması için bazı yönlendirmeler yapılır.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi Kaza Sigortası, bankaların zaman zaman hayat sigortası yerine bankaların müşterilerine sunduğu sigorta çeşididir. Zorunlu tutulmamakla beraber banka tarafından alternatif olarak önerilir.

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasından farklı olarak sadece kaza sonucu meydana gelen ölümleri teminat altına alır.

 

Faizler düştü, ev almak için doğru zaman mı?

300 bin TL konut kredisinin taksiti ne oldu?