Konut kredisi faizleri bir yılın en düşük seviyesinde!

Konut kredisi faizleri bir yılın en düşük seviyesinde! Konut kredisi faizleri bir yılın en düşük seviyesinde!

Merkez Bankası’nın repo faiz indirimi sonrasında konut kredisi faizleri ise rekor düşüşle yıllık yüzde 12’lere kadar indi.2018 yılının Ağustos ayındaki kur krizinin ardından Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında devam eden dengelenme sürecinde yıllık bazda cari fazla verir hale gelen, enflasyonu 10 puana yakın düşüren Türkiye, atılan son adımlarla faiz kıskacından da çıkmaya başladı. Devletin başta KOBİ'ler olmak üzere reel sektörün finansman yükünü hafifletmek için kamu bankaları öncülüğünde başlattığı destek paketleri ve Merkez Bankası'nın 25 Temmuz'daki 4.25 puanlık indirim, ticari kredilerin faizini yatırım iştahını artıracak seviyeye çekti.


Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre, Merkez Bankası'nın açıkladığı son verilerde, 2 Ağustos'ta yüzde 21.40 olan ticari kredi faizleri, 16 Ağustos'ta yüzde 12.92 ile 26 Mayıs 2017'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Ticari kredi faizlerinde bir haftada yaşanan düşüş 7.4 puan oldu. Ağustostaki kur krizinin ardından ticari kredi faizleri 21 Eylül 2018'de yüzde 38.37 seviyesine kadar yükselmişti. Ticari kredide o dönemden bu yana yaşanan faiz düşüşü yaklaşık 25.5 puan olarak gerçekleşti.

Kredi yükü kamu bankalarında

Merkez Bankası'nın, kredi iştahını artırmaya yönelik yaptığı son karşılık düzenlemesinin ardından, özel bankaların da elini taşın altına koymaya başladı. Kredi hacminin yüzde 4 arttığı 2018 sonundan 16 Ağustos 2019 tarihine kadar geçen sürede, kamu bankalarının kredileri yüzde 9.6 artarak 1.1 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde toplam kredi hacmi 97 milyar TL artarken, kamu bankalarının kredi hacmi de 97 milyar lira arttı. Yabancı bankaların kredileri 1 milyar lira azalarak 610 milyara inerken, yerli özel bankaların kredileri de sadece 1 milyar TL arttı.

Konut kredisi faizleri yüzde 12’lere düştü

Kamu bankalarının başlattığı yüzde 0.99'luk faiz indirimi, konut kredisi faiz oranlarını 13 ayın en düşük seviyesine çekti. 26 Temmuz 2019'da yüzde 20.49 olan konut kredisi faizi, 16 Ağustos'ta yüzde 12.95'e düştü. Özel bankaların konut kredisi faiz indirimleri de devam ediyor.

Ağustos sonunda konut kredisi faiz oranlarında son durum ne?

Bankalar faizleri indirdi, müteahhitler fiyatları yükseltti!