Konut kredisi faizlerindeki indirimlerin devamı gelmeli!

Konut kredisi faizlerindeki indirimlerin devamı gelmeli! Konut kredisi faizlerindeki indirimlerin devamı gelmeli!

Özdemir Group Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Özdemir, bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesiyle hem konut almak isteyenleri hem de inşaat sektörünü olumlu etkilediğini söyledi.Özdemir Group Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Özdemir, konut kredisi faizleri, mevduat faizleri ve inşaat sektöründeki istihdam oranları ile ilgili konuştu. Bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesiyle sektörü olumlu etkilediğini söyleyen Kutlu Özdemir, şunları söyledi:
“Konut kredisi faizlerindeki indirim, bu alandaki beklentiyi de gözler önüne serdi. Konut almak isteyen vatandaşlar adeta bankalara akın etti. Yüzlerce ev satıldı. Bu indirimler 1 yıl önce yapılsaydı inşaat sektöründe bu denli bir durgunluk yaşanmayacaktı. Şimdi sektörde bir canlanma var ve bu devam etmeli. Bunun için kamu bankaları, konut kredisi faiz indirimi kararlarının devamını getirmeli. Özel bankalar da bu furyaya katılarak, iyimser havanın devamına katkı sağlamalı.”

Kutlu Özdemir ayrıca, hükümetin ve finansal kurumların bu sürece destek vermesinin her sektöre olumlu yansıyacağını belirtti. Tüketici güveninin sağlanmasıyla bireysel kredisi başvurularının da artacağını kaydetti.

“Mevduat faizleri daha da düşmeli”

Merkez Bankası’nın politika faizini düşürmesiyle bankaların TL mevduat faizlerini azalttığını kaydeden Özdemir, dönem dönem yapılan mevduat faizleri indiriminin de önemini anlattı. Mevduat faizleri oranlarının daha da aşağı çekilmesi gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Merkez Bankası’nın faiz hamlesi, her sektörde bir umut ışığı oldu. Özellikle de inşaat sektöründe önemli oranda canlanma görüyoruz. Faiz indirimleri devam ederse hem bankaların hem de inşaat sektörünün gelişimini net olarak görebiliriz” açıklamasında bulundu.

“Enflasyondaki gerileme faizleri de etkileyecek”

Son ekonomik gelişmeler değerlendirildiğinde mevduat faiz oranlarının düşeceğini öngördüklerini söyleyen iş adamı, enflasyonda yapılan gerilemenin de yılın ikinci yarısında mevduat faizlerinde düşüşe neden olacağını kaydetti. Faiz indirimi konusunda tutarlı bir tavır sergileyen hükümetin, inşaat sektörü başta olmak üzere farklı sektörlerin bu yöndeki taleplerini dikkate almasıyla ilgili konuşmalarda bulunan Özdemir, “Mevduat faizlerinde gerileme kredi genişlemesine yol açar. Ayrıca, takipteki kredilerden tahsilatlarına da ivme kazandırabilir. Mevduat faizleri, bankacılık sektörünün en önemli bir gelir kaynağı; ancak ekonomik göstergelere göre, piyasaların yılın ikinci yarısı ilk yarısına kıyasla daha düşük mevduat faizi beklentisi var” diye konuştu.

“İnşaat sektöründe farklı iş kollarında istihdam oluşturulmalı”

İnşaat sektörünün birçok sektör için lokomotif konumunda olduğunun altını çizen Kutlu Özdemir, “İnşaat sektörünün canlanması, birçok sektörü olumlu etkileyerek istihdamı artıracaktır. Hükümetin istihdam destek paketleri ile inşaat sektörünü daha fazla desteklemesi, işsizliğin azalmasına katkı sağlayacaktır'' ifadelerini kullandı.