Konut kredisinde `düşük faiz` oyunu

Konut kredisinde `düşük faiz` oyunuEv alacaklar, kredilerinde gerçek faiz oranını görmek için ne yapmalı?Bankaların komisyon oranları yüzde 5'e kadar yükselebiliyor. 100 bin YTL kredi için ortalama 3.5 bin YTL masraf ödeniyor. Gerçek faiz oranını anlamak için yeni ürün "masrafsız kredi"ye bakmak gerekiyor.Güneri İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü Tuba Buyurgun Elmas, konut kredisi kullanacak kişilerin, bankaların sadece vade farkı oranlarına bakarak değil masraf kalemlerini de inceleyerek seçim yapması gerektiğini vurguladı.

"Kredi kullanacak kişilere vade farkı oranı cazip gelirken bunun yanında bankalara ödenmesi gereken masraf kalemleri değişebiliyor" diyen Elmas şöyle devam etti: "Kredi kullanırken toplam tutarın yanı sıra ek ödemelerin de ne kadar tutacağı önemli. Bazı projeler müşterilerini bu masraftan muaf tutabiliyor, konut seçiminde toplam tutara bakılırken bunlar göz ardı edilmemeli."

Projelerin kendi imkanları dahilinde bankalarla özel olarak yaptıkları anlaşmaların faiz oranlarını aşağı indirdiğine dikkat çeken Elmas, kullanıcılara kredi kullanımında bunların karşılaştırmasını iyi yapmalarını önerdi.

BANKADAN ÖNCE PROJEYİ SEÇİN

Bankaların farklı uygulamalar yapmakla birlikte toplamda kullanılan kredinin yüzde 1 ile 3.5'u oranında kredi dışı bir maliyet ortaya çıkardıklarını belirten Elmas "Bu bankadan bankaya değişiyor. Alacağınız konutla bankanın yapacağı anlaşma burada önem kazanıyor. Örneğin biz İkebana Evleri'nde Kuveyt Türk ile sadece yüzde 1 komisyon ödenme üzerinde anlaştık. Bunun dışında kullanıcı hiçbir yan ödeme yapmıyor" dedi.

PROJELER ORTA GELİRLİYE YÖNELDİ

Lüks konut pazarının doyduğunu, inşaatta orta gelirliye yönelik projelerin öne çıktığınıs öyleyen Tuba Buyurgan Elmas, aylık geliriyle kredi faizini ödeyecek olan ve tüm birikimini yatıran orta gelirli için yüzde 1'lik oranın bile önemli olduğunu söyledi. Tüketicilerin artık alacakları ev konusunda çok bilinçli hale geldikleri ve "Su taşkın dedektörü var mı yok mu?" diye sorduklarını bile hatırlatan Elmas, konut kredisi alırken de aynı hassasiyeti göstermeleri gerektiğini ifade etti.

TÜM MALİYETLERİ İLAN ETMEKLE MÜKELLEFLER

Tüketiciler Birliği Eski Başkanı Bülent Deniz, Tüketici Yasası'na göre bankaların, reklam yaparken kredinin tüm maliyetlerini ilan etmekle mükellef olduğunu ifade etti. Uygun faiz oranı üzerine bankaya başvuran bir tüketicinin, başvuru sonrasında hayli kabarık bir dosya masrafı ile karşı karşıya kaldığını belirterek bunu "aldatılma" olarak niteledi. Bankaların ayrıca hayat ve afet sigortası için anlaşmalı şirketlere prim ödenmesini şart koştuğunu da belirten Deniz "Tüketici daha uygun primler ödeyeceği sigorta şirketini seçebilir" dedi.


 


Bugün