Konut kredisinde faiz indirimi sürecek mi?

Konut kredisinde faiz indirimi sürecek mi?Kamu bankaları öncülüğünde konut kredi faizleri yüzde 1'in altına düştü. Mevduat faizleri de düşünce ev almanın cazibesi arttı. Peki faiz indirimi devam edecek mi


6 Temmuz tarihinde atanan Murat Uysal başkanlığındaki ilk Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 25 Temmuz tarinde gerçekleşmişti. Yapılan bu toplantıda Kurul, faizleri 425 baz puan düşürmüştü. Böylece, geçen sene Ağustos ayında kur şokunun ardından eski başkan Murat Çetinkaya döneminde 6.25 puanlık artışla yüzde 24'e yükseltilen politika faizi dün yüzde 19.75'e indi. Merkez Bankası, son faiz indirimini 25 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşti. Yani bu karar, 4.5 sene sonraki ilk faiz indirimi oldu.

Devamı bekleniyor

Faiz indirimi kredi ve mevduat faizlerinde de kendini göstermeye başladı. Kamu bankaları öncülüğünde konut kredi faizleri yüzde 1'in altına düştü. Mevduat faizleri de düşünce ev almanın cazibesi arttı. Peki faiz indirimi devam edecek mi? Para Politikası Kurulu'nun bir sonraki toplantısı 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek. Uzmanlar toplantıda bir faiz indirimi kararı daha bekliyor. Bu indirimin de sürpriz olmazsa 100-200 puan civarında olması bekleniyor.

Talebi ertelemeyin

Faiz indirimlerinin düşen enflasyona paralel yıl sonuna kadar devam etmesini beklediklerini belirten Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Düşen faizlerle bankaların para bulma maliyetleri de azalacağından kredi faizlerinin bir miktar daha gerileyebileceğini söyleyebiliriz. Özel bankalardaki faizlerinde yüzde 1 seviyelerine yaklaşması muhtemel. Düşen faizler konut talebini artıracağından ev alma planlarının ertelenmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Satışların Ağustos itibarıyla hızla arttığını hep birlikte izliyoruz. Bu tempo faiz desteğiyle yıl sonuna kadar devam ederse 1 milyon adelik satış rakamı aşılır" değerlendirmesini yaptı.


Konut kredisi faizleri düşüyor mu?

Konut kredisi nasıl yapılandırılır?