Konut kredisinde faizler düşmeye başladı!

Konut kredisinde faizler düşmeye başladı! Konut kredisinde faizler düşmeye başladı!

Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş; son günlerde hızla düşme eğilimine giren konut kredisi faiz oranlarının gayrimenkul sektörüne yeni bir  ivme kazandırabileceğini değerlendirdi..2018 yılının ikinci yarısında aylık yüzde 3’lere kadar yükselen konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz yıl ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içindeki payını yüzde 20’lere geriletti. Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yaratırken konut üretimindeki maliyetleri de arttırdı.

Tüketicilerin ev sahibi olmalarını zorlaştıran yüksek kredi faizleri geçtiğimiz haftadan itibaren hızlı bir düşüşe başladı. Kamu bankaları ile birlikte özel bankalarında oranlarını aşağıya doğru çektiği son günlerde bazı bankalarda konut kredisi oranının aylık %1,68 seviyelerine geldiği görüldü. Uzun bir aradan sonra konut kredisi faizlerindeki düşüşün daha da devam edeceği bekleniyor. 

Faizler düştükçe, krediler ucuzladıkça ev almak daha da kolaylaşıyor. Ancak kolaylaştıkça da talep artıyor ve yükselen inşaat maliyetlerine rağmen düşen konut fiyatları tekrar yükselmeye başlayabilir. Faizler biraz daha düşsün diye beklerken, bu kez konut fiyatları yukarı gittiği için zararlı çıkma ihtimali olabilir. Dolayısıyla ev almak isteyen burada karar vermeli; fiyatlar henüz yükselmeden büyük indirimlerden yararlanarak vakit kaybetmeden konut sahibi olmak mı ya da kredi faizlerinin biraz daha inmesini bekleyerek düşük taksitler ile ev almak mı? Aslında her iki durumda da satın alma bütçesini, ödeme planını ve toplam maliyeti iyi belirleyerek harekete geçmekte fayda var.

Oturumcu müşteri için fırsatlar devam ediyor!

Faizlerin aşağıya doğru inme evresine girdiği bu günlerde Hükümetin 31 Mart tarihine kadar geçerli olan KDV ve tapu harcı indirimi ile birlikte son 2 yıldır artan inşaat maliyetlerinin gayrimenkul fiyatlarına henüz yansımadığı bir döneme denk gelmesi, özellikle oturmak için ev almayı planlayanlara fırsat olabilir.  Ancak bekle-gör dönemi devam ederse bu sefer de faizlerin düşmesi ile birlikte konut fiyatlarının tekrar artışa geçmesi kaçınılmaz olacaktır. 


Soner Keleş
Satış Çözümleri-Kurucu

www.satiscozumleri.com

 
Konut kredisi kullanarak ev alınır mı?

En düşük konut kredi faiz oranı hangi bankada?