Konut kredisinde Japon Yeni dönemi

Konut kredisinde Japon Yeni dönemi

Hem dövizle hem çok daha düşük faiz oranıyla borçlanmak isteyenler, bu haber sizin için! Sundukları Japon Yeni cinsinden konut kredisinin yoğun talep gördüğünü söyleyen Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, “Japon Yeni'nin, YTL'ye oranla faiz oMortgage'nin yürürlüğe girmesinin ardından, bankalar konut kredilerinde çeşitlendirmeye gitti. Sabit, değişken, sabit + değişken faiz oranlarıyla kredi veren bankaların yanı sıra, bir çok banka da döviz cinsinden konut kredisi veriyor. Euro ve dolar cinsinden konut kredisi, bir çok bankanın portföyünde bulunurken, Anadolubank sektörde ilk ve tek olarak uyguladığı Japon Yeni cinsinden konut kredisiyle dikkat çekiyor. Anadolubank'ın Japon Yeni cinsinden konut finansmanını 2 aydır uyguladığı söyleyen Anadolubank Perakende Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, Japon Yeni cinsinden konut finansmanın çok ilgi gördüğünü belirtti. Piyasada ilk ve tek Japon Yeni üzerinden konut kredisi veren banka olduklarının altını çizen Atakan, günlük bazda verdikleri kredilerin neredeyse yüzde 30'a yakınını Japon Yeni üzerinden verdiklerini kaydetti.

EN DÜŞÜK FAİZ ANADOLUBANK'TA

Japon Yeni'nin piyasadaki en düşük paralardan biri olduğunu vurgulayan Atakan şunları söyledi: “Japon Yeni'ni ucuza buluyoruz, bu nedenle düşük faizle müşterilerimize sunabiliyoruz. Düşük faizle sunduğumuz için Japon Yeni üzerinden konut kredisi çok cazip bir hal alıyor ve tercih nedeni oluyor. Japon Yeni ile aldığımız konut kredisi ile YTL cinsinden aldığınız konut kredisini kıyasladığınızda, Japon Yeni'nde her sene yüzde 15 fayda sağlıyorsunuz. Dövize endeksi konut kredisi kullanmak isteyen tüketiciye ben ısrarla Japon Yeni üzerinden borçlanmasını tavsiye ediyorum.” Bankaların konut kredileri arasında 120 aya 1,29 faiz oranıyla en düşük oranı sunduklarını ifade eden Atakan, konut kredilerinde yaşanan düşüşü şöyle değerlendirdi: “Seçim bittikten sonra, iç siyasal risk ortadan kalktığı için piyasalar bundan pozitif etkilendi. Bankalar pozitif etkilenmeyle faiz indirimine gitti.

2008'İN BAŞINDA FAİZLER YÜZDE 1

Ayrıca uzun vadeli pasif yaratmada sıkıntı olduğu için bunu sadece yurtdışında yaratabiliyorsunuz. Yurtdışı piyasalarındaki faiz hareketleri iç piyasalardaki fiyatları belirliyor. Yurtdışında sağlanan kaynaklar bize faiz indiriminin sağlanabileceğini söyledi. Şu an yaptığımız az kâra razı olup, daha fazla müşteri kazanabilmek için faiz oranlarımızı mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışmak. Piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranlarını şu an biz veriyoruz ama en düşük olmak gibi bir idealimiz yok, çünkü bankacılık bir ideal üzerine yapılacak bir şey değil.” Atakan, konut kredisi faiz oranlarının, kritik eşik olan ‘yüzde 1'in altına iner mi?' sorumuza ise şu cevabı verdi: “Uzun vadeli yaratılacak paralardan rahat konut kredisi verilebilmesi için, bono bileşiklerinin yüzde 13- 14 seviyelerine inmesi lazım. Konut kredisi faiz oranlarının, yüzde 1'in altına inmesi 2008'in ilk yarısını bulur diye düşünüyorum.”

(Bugün)