Konut kredisinde rekor kırıldı!

Konut kredisinde rekor kırıldı! Konut kredisinde rekor kırıldı!

Kamu bankalarının, mayıs ortasında başlatıp geçen ay sonlandırdığı kampanya ile birlikte konut kredisinde 200 milyar TL aşılarak tarihi rekor kırıldı. Bankaların toplam kredi hacmi de 2.4 trilyon lirayı geçti


Türkiye ekonomisinin, yan sektörleriyle birlikte lokomotifi olan konutta, kamu bankalarının başlattığı "10 yıl vade, 0.98 faiz" kampanyası ile üretici firmaların "% 20 indirim, % 5 peşinat" uygulaması, bankaların konut kredisi hacmini tarihi zirveye taşımayı başardı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habee göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine bakıldığında, kampanyaların başladığı 11 Mayıs'ta 194.4 milyar lira olan konut kredisi hacmi, 6 Temmuz'da 201.6 milyar liraya yükseldi. 

Konut kredisi hacmi tarihinde ilk kez 200 milyar lirayı geçerken, artışta lokomotifliği kamu bankaları üstlendi. Kamu bankalarının 11 Mayıs'ta 86.7 milyar lira olan konut kredileri, bu dönemde 95.5 milyar liraya yükseliş kaydetti. 

İKİNCİ EL HAREKETLENDİ

2 milyona yakın konut stokunu eritmek için başlatılan kampanya, özellikle ikinci elde etkili oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, kampanyanın başladığı mayıs ayında Türkiye'de toplam konut satışları yüzde 2.7 azalarak 119 bin 655'e geriledi. Konut satışlarındaki gerileme nisan ayında yüzde 9.9 olmuştu. İpotekli konut satışlarında nisanda yüzde 35.6 olan düşüş, mayısta, kampanyanın etkisiyle yüzde 11.7'ye geriledi. Nisan ayında yüzde 11.1 azalan ikinci el konut satışları ise, mayısta yüzde 1 arttı.

SIFIR KONUTA YENİ MODEL

İkinci el satışlarda kampanyanın etkisiyle canlanma yaşandığını belirten inşaat firmaları, sıfır konut piyasasına yönelik olarak de yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirtiyorlar. Bankacılık sektörünün önderliğinde sıfır konut satışlarının desteklenebilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile görüşmeler devam ederken, kurumun rekabet şartlarını ihlal etmeyecek yeni bir düzenleme için görüş aldığı belirtiliyor.