Konut kredisini yüksek faiz oranıyla kullanıp faiz oranlarını düşürmek isteyenlere

Konut kredisini yüksek faiz oranıyla kullanıp faiz oranlarını düşürmek isteyenlere

Konut kredisi kullandınız. Faizler düşmeye başladı. Kullandığınız kredi faiz oranınızın, güncel konut kredi faizleri karşısında yüksek kaldığını düşünüyorsunuz. Peki ne yapmaniz gerekiyor ?Yeni mortgage yasası kredi kullananlara kredisini yeniden yapılandırma hakkını tanıyor.Çok yakında Sanayi Bakanlığı da konuyla ilgili bir tebliğ yayınlayarak usul ve şartlarını netleştirecek. Yalnız bu konuya girmeden önce konu ile ilgili olan ve geçtiğimiz günlerde çok sık konuşulan erken kapama ücretini netleştirmemiz gerekiyor.

Erken kapama ücreti var mı? Varsa bunu kimler ödeyecek ?

Konut kredisini mortgage yasası çıkmadan yani 6 Mart 2007 tarihinden önce kullananlar yasa kapsamına dahil olsun yada olmasın kredisini kapamak isterlerse bir kereye mahsus erken kapama ücreti ödemeyecek. Konut kredisini mortgage yasalaştıktan sonra yani 6 Mart 2007 tarihinden sonra kullananlar kredilerini peşin yada bir başka kredi ile kapamak isterlerse bu kişilerden yüzde 2 erken kapama ücretini finans kuruluşlarının talep etme hakkı, yasa gereğince olacak. Yani 6 Mart'tan sonra kredi kullananlar borcunu erken kapatırsa, bankaya ödeme yapacak.

Asıl konumuza donecek olursak, konut kredisi kullandınız ve halihazırda ödemeye devam ediyorsunuz. Kullandığınız kredinin faiz oranının çok yüksek kaldığını düşünüyorsunuz. Kredinizi yeniden yapılandırmak istiyorsunuz. İşte bu kararı vermeden once çok iyi düşünüp, hesaplamalarınızı eksiksiz yapıp doğru şekilde hareket etmeniz gerekiyor.


Kullandığınız kredi faiz oranınıza sadece odaklanarak karar verirseniz yanılma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bu yüzden öncelikle ödediginiz kredinizin size olan toplam maliyetini (ek masraflar ile birlikte )bulmanız gerekiyor.Daha sonra aylık taksit tutarlarınıza
bakmanız, ödediginiz tutarın ne kadarı faiz, ne kadarı ana paradan oluşuyor ve finans kurumuna kalan borcunuzun bu oranlara dağılımı nedir? Bunları net olarak görmeniz gerekiyor.
Tüm bunları yaptıktan sonra kredinizi yenileyeceğiniz en uygun sartlari ve bunları sağlayacak olan başka bir finans kurumunu bulmanız gerekiyor.
Kredinizi yeniden yapılandıracağınız finans kurumunu bulduktan sonra da, gidip detaylı konuşmanız ve ödeyeceğiniz tüm masraf kalemlerini netlestirmeniz kaçınılmaz. Bunları netleştirdikten sonra son bir hesaplama yaparak kredinizi yeniden yapılandırmanız durumunda yeni ödeme planınız ile eski ödeme planınız arasındaki fark size tatminkar geliyorsa o zaman kredinizi yeniden yapılandırmak size kazanç sağlayacak demektir.

Son olarak konut kredinizi yeniden yapılandırmak istediğinizde bu hakkınızı kullanmak için en uygun zamanı ve en uygun faiz oranını şeçmenizi, acele etmemenizi tavsiye ediyorum. Bu işlemlerin maliyetli işlemler olduğunu da birkez daha hatırlatmak isterim

Geçtiğimiz haftaki yazımda da belirttiğim gibi mortgage kredileri ciddiye alınması gereken bir bireysel kredi türüdür.

Iyi düşünüp, doğru karar vermeniz dilegi ile...


email:
barisyilmazkaya@emlakkulisi.com