05 / 02 / 2023

Konut projelerinde satışlar ne durumda?

Konut projelerinde satışlar ne durumda?

REIDIN’in hesapladığı Stok Erime Hızı Verileri, konut projelerinin satış grafiğini ortaya koyuyorSayıları her gün giderek artan markalı konut projeleri sadece şehirlerin çehresini değil, bireylerin yaşam alanlarından beklentilerini de dönüştürüyor. Peki,  medyada reklamlarıyla sık sık karşılaştığımız bu projelerin satışları nasıl gidiyor? İşte, REIDIN.com’un hazırladığı “Stok Erime Hızı” verileri…


Stok Erime Hızı  


Aktif olarak satışa sunulan projelerin aylık verileri baz alınarak hazırlanan Stok Erime Hızı verilerine göre, Ocak 2010 tarihinden itibaren konut projelerinin stok erimeleri iniş çıkışlı bir grafik göstermiştir.  Ocak 2010 – Temmuz 2012 tarihleri arasında Türkiye  genelinde stok erime hızının en yüksek olduğu ay %11.54 ile Ağustos 2010, en düşük olduğu ay ise %1.01 ile Haziran 2012 olmuş.   
İstanbul Asya ve Avrupa farkı


İstanbul’un iki yakası iki farklı şehir gibidir derler… Konut projelerinin stok erime hızına baktığımızda, gerçekten de iki yakanın birbirinden çok farklı dinamikleri olduğunu gözlemleyebiliyoruz:  Örneğin, Avrupa yakasındaki proje stok erime hızı  %16.51 ile tavan yaparken, bu durum Asya yakasına paralel şekilde yansımıyor, Asya’daki oran  %7.94 olarak kalıyor (Eylül 2010). Veya benzer şekilde, Asya yakasında proje stok erime hızı %14.03 ile zirve yaparken, Avrupa yakası %1.87 ‘de kalabiliyor (Ocak 2011).


Avrupa yakasındaki stok erime hızları daha iniş çıkışlı bir seyir izleyebiliyor; örn. en yüksek %16.51 (Eylül 2010) gibi bir orandan, en düşük %0.54’e (Haziran 2012) inebiliyor. Asya yakası projeleri ise biraz daha tutarlı bir stok erime hızı aralığı ortaya koyuyor: %14.03 tavan (Ocak 2011) ile  %1.55 taban (Ekim 2011) arasında değişebiliyor.   


Avrupa’da 33 ve Asya’da 21 projenin baz alındığı yukarıdaki grafiğe göz atıldığında, halkın Asya kıtasından yana tercih yaptığı, Asya’daki stokların Avrupa’dakilere göre belirgin bir farkla daha fazla eridiği gözlemlenebilir.  REIDIN Stok Erime Hızı Endeksi dışında gayrimenkul sektörü ile ilgili tüm dinamikleri görebilmek için, REIDIN.com’u ziyaret edin.


REIDIN.com Hakkında

REIDIN, Türkiye'de ve diğer birçok gelişmekte olan ülkede gayrimenkul sektörü ile ilgili derinlikli ve analitik bilgiler sunan online bir şirkettir. REIDIN.com Gayrimenkul Bilgi Servisi'nde fiyatlar ve endeksler; şirket, proje ve bina bilgileri; gelişmiş coğrafi bilgi sistemi araçları; arz-talep verisi; pazar trend analizi; araştırma raporları; yerel, ülke ve internet medyası dahil tüm sektör haberleri; makroekonomik veriler dahil birçok veri seti bulunmaktadır.


İletişim:

İstanbul Ofisi: +90 212 347 59 60(pbx)

Web: www.REIDIN.com

Mail: [email protected]
Geri Dön