Konut satışları 1 milyon barajını aştı!

Konut satışları 1 milyon barajını aştı!

Resmi olarak açıklanan rakamlara göre, konut satışları Ekim'de bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 14,9 artış gösterdi. AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel konut satış rakamlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) merakla beklenen konut satış rakamlarını bugün resmen açıkladı. Açıklanan rakamlara göre, ülke genelinde konut satışları Ekim'de bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 14,9 artış göstererek 137 bin 401 şeklinde oldu. Konut satışları Ocak-Ekim 2021 döneminde de bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 15,2 azaldı ve 1 milyon 86 bin 539 şeklinde oldu.

Konut satışları 1 milyon barajını aştı!

Konut satış rakamlarıyla ilgili önemli açıklamalar yapan AKYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, şöyle konuştu: "Konut satışları bu yıl 10. ay itibarıyla 1 milyon barajını aştı. Geçen yılın yüzde 15,2 gerisinde olsak da pandemi şartları, yükselen konut fiyatları ve finansman oranlarına rağmen 1 milyon rakamına ulaşmış olmak oldukça önemli bir gelişme. Bu rakamlar, ülkemizde konuta talebin her zaman canlı olduğunu, konut ihtiyacının devam ettiğini gösteriyor. Yılın kalanında da kamu bankalarının 26 Ekim itibarıyla finansman oranlarında yaptığı indirimin etkisiyle satışlarda ivme devam edecektir. Bu indirim, Ekim ayının son günlerine denk geldiği için geçtiğimiz ay etkisini çok fazla göremedik. Ancak yüzde 9,7'lik artış önümüzdeki ay kredili satışların daha da yükseleceğine, dolayısıyla toplam satışların da artacağına işaret ediyor.”

Konut satışları 1 milyon barajını aştı!

Yabancıda Artış Devam Ediyor

Dinçel sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yabancıya satışta da yükseliş devam ediyor. Yabancılara yapılan konut satışları, Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 12,1 artarak 5 bin 893 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı % 4,3 oldu. Toplam satışlar içinde yabancı payı rekorlar kırıyor. Yılın 10 ayında yabancıya satılan toplam konut sayısı 43 bin 372'ye ulaştı. 45 bin 483 adetlik 2019 rekorunun geçileceğini şimdiden söyleyebiliriz."

2021 Ekim'de 137 bin 401 konut satıldı!