Konut satışları 13 ay aradan sonra yükselişe geçti!

Konut satışları 13 ay aradan sonra yükselişe geçti! Konut satışları 13 ay aradan sonra yükselişe geçti!

2018 Haziran’dan bu yana düşüş eğiliminde olan konut satışları kamu bankalarının faiz oranlarını 0,99’a indirmesiyle 13 ay aradan sonra yükselişe geçti. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve KAMDER Başkanı Niyazi Gültekin konut satış istatistiklerini değerlendirdi. ..Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos 2019 Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. TÜİK verilerine göre; Ağustos ayında Türkiye genelinde konut satışları önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artarak 110 bin 538 olarak gerçekleşti.  İzmir’de ise konut satışları yüzde 19 artarak 6 bin 25 oldu.

İzmir Ticaret Odası İnşaat Komitesi Meclis Üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Niyazi Gültekin konut satışlarında artışın devam edeceğini belirtti. Kamu bankalarının konut kredisindeki faiz indiriminin satışlara anında yansıdığını ifade eden Gültekin, “ Bir yılı aşkın bir süredir faiz oranlarının çok yüksek olmasına bağlı olarak konut satışları sürekli düşüyordu. Ağustos ayının başında kamu bankalarının faiz oranlarını 0,99’a düşürmesi ile konutta bekleyen talepler satışa dönüştü. Konut satışları uzun aradan sonra ilk kez yükselişe geçti. İnşaat sektöründe hareketlilik başladı. Konut satışları artarak devam ediyor. Kamu bankalarının ardından özel bankalar da faiz indirimlerini artırdı. Özel bankaların faiz oranları 1,14’e kadar geriledi. Dünya genelinde bir faiz indirimi ve parasal gevşeme eğilimi var. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirimine gitmesi inşaat sektörünü daha da ileriye taşıyacaktır” diye konuştu.

İPOTEKLİ SATIŞLAR YÜZDE 168 ARTTI

Gültekin, konut kredisi faiz oranlarının psikolojik seviye olan yüzde 1’in altına düşmesiyle kredili konut satışlarının yüzde 168 artarak 34 bin 148 olduğunu söyledi. Gültekin,  sözlerine şu şekilde devam etti; “Konut satışları ile faiz oranları birbiriyle paralel. Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2’lere ulaştığı dönemde ipotekli satışlar yüzde 90 azalmıştı. Şimdi faizlerin düşmesi ile ipotekli satışlar tavan yaptı. İpotekli konut satışlarının toplam satış içerisindeki payı da yüzde 30,9’a yükseldi. Bu oran ilerleyen aylarda daha da artacaktır”

2019 Ağustos'ta 110 bin 538 konut satıldı!