16 / 08 / 2022

Konut satışlarında bu yıl yüzde 12'lik büyüme bekleniyor!

Konut satışlarında bu yıl yüzde 12'lik büyüme bekleniyor!

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Maya: "Yıl sonunda 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin arasında konut satışı gerçekleşecek. 2015'te geçen yıla göre konut satışlarında yaklaşık yüzde 12'lik büyüme bekliyoruz" dedi.Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü  Makbule Yönel Maya, yıl sonu itibariyle 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin arasında konut satışı gerçekleşeceğini belirterek, "2015'te geçen yıla göre konut satışlarında yaklaşık yüzde 12'lik büyüme bekliyoruz" dedi.


Maya, gayrimenkul sektörüne ilişkin yaptığı yıl sonu değerlendirmesinde, aylık 0,85 düzeyinde konut kredisi faiz oranı ve 86 bin adet satışla  2015 yılına başlayan konut sektörünün 1,10 faiz oranı ve 130 binler düzeyindeki satışla yılı kapatacağını söyledi.


Türkiye'nin 2015 yılını 2 seçimle ve sınırlarında yaşanan karmaşıklıkla geçirdiğini dile getiren Maya, bu ve benzeri sıkıntıların gayrimenkul sektörüne de yansıdığını aktardı.


Maya, konut satış istatistiklerinden yola çıkıldığında mayıs ayı sonuna kadar her şeyin seçim öncesi dönemde tamamlanma isteğiyle birlikte rakamların normal seyrettiğini, hatta satışların 2014 yılına göre yüzde 21 arttığını anımsatarak, haziran ayı ile birlikte gerek seçim dönemi gerek mevsimsel etkilerle satış adetlerinde daralma yaşandığını, ekim ayı sonunda ise bir önceki döneme göre satışlarda yüzde 12'lik artış görüldüğünü bildirdi.


Kasım ayında yapılan seçim sonrasında ertelenen alımların ve yıl sonu satış kampanyalarının artmasıyla biraz daha hareketlenen bir piyasa görüldüğünü belirten Maya, yıl sonu bu gelişmeler altında 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin arasında satış beklendiğini aktardı.


Maya, "2015'te geçen yıla göre konut satışlarında yaklaşık yüzde 12'lik büyüme bekliyoruz" dedi.


- Faiz artışı yüzde 9 ek maliyet getirdi

Maya, ipotekli satışlarda 2015'in konut kredisi faiz oranlarının artış etkisinin hissedildiği bir yıl olduğunu kaydederek, önceki 3 yılda ipotekli satışların toplam satışlara oranı yüzde 33-40 aralığında değişirken bu yıl ekim ayı itibariyle söz konusu rakamın yüzde 28 olarak gerçekleştiğini bildirdi.


Genel Müdür Maya, şöyle devam etti:

"Yılbaşı ile bugün için bir kıyaslama yaptığımızda ise Ocak 2015'te aylık faiz oranı 0,82 ile Kasım 2015 itibarıyla aylık konut kredisi faiz oranını 1,15 kabul ettiğimizde 60 ay vadeli kredi kullanan bir kişi için toplam ödeme ve aylık taksitteki maliyet artışı yaklaşık yüzde 9'lar seviyesinde gerçekleşti. Yani ocak ve kasım ayları arasında 0,82'den 1,15'e kadar çıkan konut kredisi faiz oranı tüketiciye ek yüzde 9 maliyet getirdi. Bu maliyet artışı da doğrudan ipotekli satışları etkiledi. Ocakta 60 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi alan bir tüketici toplamda 127 bin lira öderken, bu rakam haziran ayında 131 bin liraya, aralıkta ise 138 bin liraya yükseldi."


 - "İkinci el satış oranı değişmedi"

Maya, ilk el ve ikinci satışlarda ise ilginç şekilde son 3 yıldaki yüzde 46'lık ilk satış, yüzde 54'lük ikinci satış oranının yine hiç değişmeden kalacak gibi göründüğünü bildirdi.


Yıl içindeki gelişmelerin 2015 boyunca ticari gayrimenkul piyasalarının da stabil kalmasına neden olduğunu dile getiren Maya, eskiden kurların aşırı değiştiği dönemlerde alışveriş merkezleri piyasasında görülen kur sabitlemelerinin bu yıl ofis kiralamalarında karşılarına çıktığını ifade etti.


Maya, AVM'lerde genel itibarıyla kur sabitlemelerine rastlamadıklarını kaydederek, "Ofislerde ise özelikle arz edilen yeni stok, alternatifleri ve seçenekleri artırdıkça rekabet ve sürdürülebilirlik isteği kur sabitlemesini getirdi" diye konuştu.


 - "2016, daha iyi geçecek"

Maya, 2016 yılının bu veriler ışığında 2015'e göre daha iyi geçecek gibi göründüğünü belirterek, "İstikrar ortamı, reformlar, yapısal düzenlemeler gayrimenkul sektörünü 2016 yılı için önemli bir gündem maddesi yapacaktır. 2015 yılındaki belirsizlik ortamına rağmen, konut satışlarında büyüme grafiği çizen piyasanın, 2016 grafiğine devam edeceğini öngörebiliriz" dedi.


Buna bağlı olarak 2015'te yavaşlayan ve ertelenen lansmanlarda ve yatırım kararlarında da pozitif ivme beklenebileceğini dile getiren Maya, 2016'da sektörü ilgilendirecek yeni yasal düzenlemelerin daha çok duyulacağını söyledi.


Maya, 2016'da özelikle kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili bugüne kadar tıkanılan noktaları gidermeye yönelik yapıcı adımlar atılacağını sözlerine ekledi.


AAHaber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


2015 yılını iki seçim ve piyasa dalgalanmalarıyla geçiren gayrimenkul sektörü yıl sonu verilerine odaklandı. Sektör temsilcileri 1 milyon 250 bin hedefini geçmek için satışları kampanyalarla destekledi.

 

Büyümede de kredi faizlerinde ki artışa rağmen beklentiler yüzde 12 ila yüzde 15 arasında seyretti. Gayrimenkul sektörüne ilişkin yıl sonu değerlendirmesini paylaşan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 1 milyon 250 bin ile 1 milyon 300 bin arasında konut satışı bekliyor. Banka, konut satışlarında ise 2015'te geçen yıla göre yüzde 12'lik büyüme öngörüyor. 


TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, yıl sonu beklentilerine ilişkin yaptığı açıklamada, aylık 0,85 düzeyinde konut kredisi faiz oranı ve 86 bin adet satışla 2015 yılına başlayan konut sektörünün 1,10 faiz oranı ve 130 binler düzeyindeki satışla yılı kapatacağını söyledi. Türkiye'nin 2015 yılını 2 seçimle ve sınırlarında yaşanan karmaşıklıkla geçirdiğini dile getiren Maya, bu ve benzeri sıkıntıların gayrimenkul sektörüne de yansıdığını aktardı. 


Mega projeler 2016'ya doping olacak


2015 yılında bekletilen konut projelerinin hayata geçmesinin yanında Avrasya Tüneli, Üçüncü Köprü, Üçüncü Havaalanı gibi dev yatırımlar sektörün 2016 büyümesini önemli ölçüde destekleyecek. Önümüzdeki yıl sektörün minimum yüzde 15 büyüyeceğini ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun "Kentsel dönüşüm kapsamında 6,5 milyon konutun yenilenmesi kent merkezlerindeki hareketliliği körüklüyor. Yalnızca büyükşehirlerde değil en uç noktalarda bile dev proje yatırımlarının hayata geçirilmesiyle bugün 100 binden fazla şantiye faaliyet halinde. Avrasya Tüneli, Üçüncü Köprü, Şehir Hastaneleri, Üçüncü Havaalanı gibi dev yatırımlar sektörün büyümesinde kilit rol oynayacak" diye konuştu. 


Çare kentsel dönüşüm 


Maya, 2016 yılının 2015'e göre daha iyi geçeceğini belirterek, "İstikrar ortamı, reformlar, yapısal düzenlemeler sektörü 2016 yılı için önemli bir gündem maddesi yapacaktır. 2015 yılındaki belirsizlik ortamına rağmen, konut satışlarında büyüme grafiği çizen piyasa, 2016 grafiğine devam edecek" dedi. 2015'te yavaşlayan ve ertelenen yatırım kararlarında da pozitif ivme beklenebileceğini dile getiren Maya, 2016'da kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili tıkanılan noktaları gidermeye yönelik yapıcı adımlar atılacağını sözlerine ekledi. 


Yeni Yüzyıl