Konut yatırımında KDV fırsatı Körfez yatırımcısını sevindirdi!

Konut yatırımında KDV fırsatı Körfez yatırımcısını sevindirdi!

Konutta KDV oranının düşürülmesi kararını değerlendiren Körfez’in büyük yatırımcısı Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal: ‘’Yatırım amaçlı konut almayı planlayanlar için bu indirim güzel bir fırsata dönüşebilir” dedi.


Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirdi. KDV oranlarının tespitine ilişkin karara eklenen geçici bir maddeyle, konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması hüküm altına alındı.

Bakanlar Kurulu kararını değerlendiren Körfez yatırımcısı Mresco Türkiye CEO’su Oya Zingal; “15 Temmuz’dan sonra özellikle konut sektöründe yatırımcılar iki kere düşünerek alım yapıyordu. Banka faizlerinin düşürülmesi ve inşaat şirketlerinin uyguladığı kampanyalarla konut satışları Ağustos ayının başından itibaren gözle görülür bir şekilde hareketlendi. 150 metrekarenin üzerindeki evler için KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi yerinde bir karar. Bu karar sektörün önünü daha da açacaktır. Canlılığı uzun vadeye yaymak içinse vergi oranlarının bir miktar daha düşürülmesinin daha da etkili olacağına inanıyorum” dedi. Zingal değerlendirmesinde yatırım amaçlı konut almayı planlayanlar içinse KDV indiriminin güzel bir fırsata dönüşeceğinin altını çizdi.