Konutta alıcı ve satıcılardan 'faizler düşsün' talebi!

Konutta alıcı ve satıcılardan 'faizler düşsün' talebi!TÜİK, Şubat ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. Rakamlara bakıldığında, Şubat'ta konut satışlarının yüzde 31.6 azaldığı görülüyor, azalmada ipotekli satışların gerilemesinin rolü büyük. Sektörün iyileşmesi içinse alıcı ve satıcıların ortak talebi ise faiz oranlarının düşürülmesi oldu...


Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşesinde konut satışlarını kaleme aldı. 

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın o yazısı...

Ekonominin genelinde bir canlılık var. Pek çok insan buna itiraz edebilir. Mesela konut piyasasında işler iyi gitmiyor, hatta geriliyor. Bu piyasada alıcı ve satıcılar isterler ki, faizler düşsün.

-Nitekim son aylarda hızlanan faiz artışlarına paralel şubat ayı konut satışları yüzde 31.6 azaldı. Azalmanın çok büyük kısmı ipotekli satışların yüzde 66.5 gerilemesinden kaynaklandı.

Konutta alıcı ve satıcılardan

-Çünkü konut kredi faizleri şubat ayında yüzde 17-18 düzeylerinde ve kullanıcılar için cazip değildi. Ocak ayında da benzer durum vardı. Sonuçta iki aylık dönemde ipotekli satışlar yüzde 70.5 geriledi ve toplam satışlar da yüzde 34.7 düştü. Konut piyasası çok durgun, hatta gerileme içinde.

Ev alacaklara müjde! O sınır kaldırıldı!

Konut kredisi kampanyaları satışları artıracak!

Faiz ve pandemi konut satışlarını nasıl etkiledi?