Konutta ivme kaybı azalıyor!

Konutta ivme kaybı azalıyor! Konutta ivme kaybı azalıyor!

TUİK 2019 Mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Verilere göre; ekonominin lokomotiflerinden konutta umut sinyalleri geldi.


Türkiye genelinde konut satış rakamları Mart ayında yüzde 5,3 düştü. Olay Gazetesi köşe yazarı Feridun Eyüpoğlu bugünkü yazısında konut satış rakamlarını ve konut piyasasındaki son durumu değerlendirdi. 

Ekonominin lokomotiflerinden konutta umut sinyalleri nihayet geldi. Mart ayı verileri satışlardaki düşüşün hız kestiğini ortaya koymuş durumda.Öncelikle bu yıl ilk defa aylık bazda 100 bin adetlik satış sınırı aşıldı. Ve 105 bin 46 konutun satışı gerçekleşti. Aslında geçen yılın mart ayına göre yüzde 5,3 düşüş söz konusu. Ancak önceki ayların düşüş oranları bu seviyenin çok üstündeydi.

Örneğin şubattaki yıllık değişim yüzde 18,2 düşüş yönündeydi. Ocaktaki düşüş oranıysa yüzde 24,8 seviyesindeydi.Yani konut piyasasındaki ivme kaybı giderek azalıyor. Üstelik önceki aylara oranlı bir çıkış trendi olduğu da aşikar!

Konuttan gelen kıpırdanma

Konuttan gelen kıpırdanma sinyallerinin temelinde fiyatlardaki düşük düzeylere kredi faizlerindeki hafif düşüşün eklenmesi yatıyor. Önceki aylarda yüzde 77’yi aşmış olan ipotekli satışlardaki gerileme martta yüzde 30,6’ya indi. Diğer konut satışları grubunun da yüzde 5,3 artıya geçmiş olması sektöre dönük ilgeye dair bir işaret veriyor. 31 Mart tarihinde sona ereceği ilan edilmiş olan vergi ve harç indirimlerinin de alımları teşvik ettiğini söylemek mümkün.

İkinci el konut piyasasında hareketlilik

Sonradan yılsonuna kadar uzatılan bu teşviklerin konut piyasasını destekleyici özelliğini de görmüş olduk.Bu arada yeni projelere olan ilgisizliğin devam etmesine karşın ikinci el konut piyasasında az da olsa bir hareket olduğunu söylüyor rakamlar.İlk defa satılan konut sayısı yüzde 12,9 azalarak 44 bin 163’e inerken ikinci el konut satışları  yüzde 1,1 artış göstererek 60 bin 883’e çıktı. Yabancıların aldığı konut sayısındaki artış oranı da yine çok yüksek seviyelerde. Ancak yüzde 71,3 artışla 3 bin 129’a çıkan yabancı alımlarının toplam içindeki payı hala sadece yüzde 3 seviyesinde bulunuyor.

Yabancılar kaale alınacak düzeyde değil hala!Peki konut piyasasının geçen yılki satışları yakalayıp aşması mümkün mü?Evet, ama! Öncelikle piyasaları geren belirsizliklerin ortadan kalkması lazım. İstanbul’da seçim yenilenmesi konusu belirsizliğini koruyor. Keza ABD ile ilişkileri geren S-400 meselesi de. Kredi faizlerinin de en erken temmuzda kayda değer bir inişe başlayabileceğini bu tabloya eklediğimizde...

Belirsizliklerin pozitif yönde aşıldığı varsayımı ile konut satışlarının yılın ikinci yarısında hızlanma ihtimali olduğunu görüyoruz.

Bursa’da ikinci el revaçta 

Mart ayı itibarıyla Bursa’nın konut piyasasındaki performansı ise ülke ortalamasının altında kalmış görünüyor.İl sınırları içinde geçen ay satılan konut adedi yüzde 10 azalmayla 4 bin 110’a geriledi.Bursa’daki pozitif gelişmeyse ipotekli konut satışlarındaki düşüşün yüzde 26 ile Türkiye ortalamasının altında kalması!Ancak konut piyasasının ipotek ağırlıklı olmaması nedeniyle bu gelişme toplam pazar üzerinde etkili olamadı.Ayrıca Bursa’da asıl ağırlığı taşıyan diğer konut satışları grubunda yüzde 2,6’lık bir düşüş yaşanması performansını olumsuz yönde etkiledi.Martta ilimizde ilk kez satılan konut adedi yüzde 28,5 düşüşle bin 744’e indi!

İkinci el satışlar ise yüzde 11,3 artışla 2 bin 166’ya çıktı. Ama ikinci eldeki bu çıkış Bursa’daki toplam satışların pozitif tarafta kalmasını sağlayamadı. 

2019 Mart'ta 105 bin 46 konut satıldı!

İpotekli konut satışları 8 ayın zirvesinde!