Konutta kampanya silahı çekildi

Konutta kampanya silahı çekildiAKP'nin kapanmamasıyla birlikte, gayrimenkul sektörü peş peşe yeni kampanyalar başlattı.


Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi kapatmama yönünde aldığı karar, gayrimenkul sektörünü harekete geçirdi. Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle birlikte, inşaat firmaları tatilcilerin dönüşünü beklemeden peş peşe yeni kampanyaları uygulamaya koydu.

Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi kapatmama yönünde verdiği karar ile siyasi belirsizliğin sona ermesi, gayrimenkul sektörünün yeniden hareketlenmesini sağladı. Durgun geçen dönemin ardından ertelenen talebi kendi projelerine yönlendirmek isteyen konut üreticileri, piyasaların rahatlamasıyla peş peşe yeni kampanyaları devreye soktu. Yaz aylarındaki mevsimsel durgunluğu aşmak için uygulamaya koyulan bu kampanyaların sayısında, siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının ardından önemli oranda artış yaşanmaya başlandı.

Şu anda sektörde tüketiciye ödeme kolaylığı sunan ve müşterilerine tatil imkanı sağlayan iki türlü kampanya yer alıyor. Yaz aylarının başından bu yana durgun olan gayrimenkul sektörünün yeniden hareketlenmesini fırsat bilen Regnum, Cer Yapı ve Beşyıldız Yuvataş sıfır faizle vadelendirme, Dumankaya, İntaş ve Sur Yapı ödeme erteleme gibi imkanlar sunarken, Hektaş İnşaat da toplu alımlarda fiyat indirimine gidiyor. Saros İnşaat ve DAP Yapı, yazın son zamanlarını değerlendirmek isteyenlere tatil kampanyası düzenliyor. Bunun dışında AB Invest, Canan Yapı ve Önay Grup'un da ödeme kolaylığı sağlayan kampanyaları dikkat çekiyor. 

Ziyaretler arttı

AKP'yi kapatma sürecinde oluşan siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının gayrimenkul sektöründeki beklentilere olumlu yansıyacağını belirten sektör temsilcileri, "Kampanyalar sayesinde yaz aylarında da satış ofislerinde hareketlilik göze çarpıyor. Kapatma davasının da sonlanmasıyla son haftalarda satış ofislerimize gelen müşterilerin sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Eylül ve ekim aylarından itibaren sektörde daha büyük bir hareketlilik bekliyoruz. Bu süreçte konut fiyatlarında da bir kıpırdanma olacaktır. Bunu bilen birçok müşteri de uygun fiyatlı kampanyalardan yararlanarak, şimdiden konut satın almak istiyor. Bu da hareketliliği arttırıyor" diye konuştular.

Kampanyalarla sektöre canlılık getirmeyi hedefleyen firmalar, bu yolla hem yatırımcılara yeni fırsatlar sunuyor hem de satışlarını artırıyor. Bu tür kampanyaların satışları artırmadaki payı, yüzde 20'lere kadar çıkabiliyor. Ancak gayrimenkul uzmanları, konut alacakları acele etmeleri konusunda uyarıyor. Uzmanlar, aşağıya çekilen konut fiyatlarının yükseleceğini belirterek, artan arsa ve inşaat maliyetlerin konut fiyatlarına yakın zamanda yansıtılacağı uyarısında bulunuyorlar.