04 / 02 / 2023

Konutta satışlarında hareketlilik 2008 baharına kaldı

Konutta satışlarında hareketlilik 2008 baharına kaldı

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini değerlendiren Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 2007'yi sektör açısından kayıp yıl olarak nitelendirerek 'Bu yılı böyle tamamlarız. İşler gelecek yıl açılır. 2008 baharı hayırlı olsun' dileğinde bulundu.MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu istişare toplantısı nedeniyle düzenlenen iftar programında konut sektöründeki durgunluk masaya yatırıldı. Toplantıya Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda sektördeki durgunluğun en önemli sebebininin yüksek faiz oranları ve siyasi belirsizlikler olduğu kaydedildi.

MÜSİAD Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD İnşaat ve Yapı Malzemeleri Sektör Kurulu Başkanı M. Zeki Kaldırım, emlak piyasasının; yaz tatili, seçim atmosferi, yüksek faiz seyri sebepleriyle çok durgunlaştığını kaydetti.

EMLAKÇI BANKALAR

Yüksek kredi oranlarıyla borçlanan konut sahiplerinin geri ödemede zorlanma tirendine girdiğine dikkat çeken Kaldırım, 'Geçen yıllar nasıl ki bankalar, araç kredilerinden dolayı galerici durumuna düşmüşse inşallah bu faiz oranlarıyla bu sefer de emlakçı durumuna düşmezler' dedi. Merkez Bankası'nın açıkladığı faiz indiriminin yeterli olmadığını dile getiren Kaldırım, 'Faiz oranlarının acilen düşürülmesi gerekir ki, kişilerde borçlanma cesareti artsın, sektörde hareketlilik yeniden başlasın. Piyasada inşaat sektöründen etkilenen 4000 kalem de harekete geçsin' diye konuştu.

TOBB DA RAKİP OLDU

Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik ise konut sektöründeki durgunluğun sebeplerini sıralarken özellikle siyasi krizlerin sektöre etkisine ve sektörden olmayanların da inşaat işine soyunmasına dikkat çekti. 2004 yılı sonrasında artan konut talebi nedeniyle herkesin inşaat işine girdiğini belirten Çelik, 'Rakiplerimiz çoğaldı. Emlak GYO'nun son toplantısında rakiplerimiz arasına, aidat ödediğimiz TOBB da dahil oldu. MÜSİAD'a da aidat ödüyoruz. Umuyorum ki onlar da rakip olarak karşımıza çıkmazlar' diye konuştu.

2007 KAYIP YIL

2007 yılının Nisan ayındaki Genelkurmay bildirisi, erken genel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi ve referandum gibi sıkıntılı süreçler ve yüksek faiz nedeniyle kayıp yıl olarak kapandığını ifade eden Çelik, sektörde hareketlilik için '2008 baharı hayırlı olsun' dileğinde bulundu. Tüm olumsuzluklara rağmen piyasaların krizlere karşı direncine vurgu yapan Çelik, 'İstikrarlı bir hükümet iş başında. İş dünyası olarak önümüzdeki 5 yılı net görüyoruz. Küresel bir kriz olmazsa Türk ekonomisinin istikrarlı gelişimi sürecek' dedi.

FAİZLER YÜKSEK

Merkez Bankası'nın 4 yıl vadeli faiz oranlarını çeyrek puan indirmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, 'Bu faiz indirimleri sürürse sektör hareketlenir. Gayrimenkule yatırım yapılan ülkelerde faiz oranları ortalama yüzde 4.5 iken, bizde reel faiz bunun üç katı seviyede' diye konuştu.

Toplantının sorular kısmında ise özel inşaat firmalarının basına yansımayan çok sayıda sosyal konut projeleri olduğunu Sinpaş'ın da 2000 yeni konutu orta ve dar gelir grubuna sunacağını bildirdi.

TOKİ hasılatın 3'te 1'ini yaptı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin ise TOKİ'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler hakkında özet bilgi sundu. Yetgin, Emlak GYO'nun hasılat paylaşımı yoluyla 45 konut ürettiğini ve bu konutlardan toplam 6 milyar YTL'lik bir gelir elde edeceğini bildirdi. Bu güne kadar bu rakamın yaklaşık 2 milyar YTL'sinin tahsil edildiğini belirten Yetgin, 'Bu projelerde kullanılan arsaların ekspertiz değerleri 6 milyar YTL'lik rakamın üçte biri seviyesinde' dedi.

(Yeni Şafak)

 
Geri Dön