30 / 09 / 2022

Konutta stokları eritme paketinin detayları belli oldu!

Konutta stokları eritme paketinin detayları belli oldu!

Konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik çalışmanın çerçevesi netleşmeye başladı. GYODER ve İNDER üyelerine bilgilendirme mektubu gönderdi. Mektupta 7 Kasım saat 12.00'a kadar firmaların ellerindeki stokları Emlak Konut ve GYODER'e bildirmeleri istendi...Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarını yürüttüğü konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik çalışmanın çerçevesi netleşmeye başladı.

BloombergHT'den Sefer Yüksel ile Ceren Dilekçi'nin haberine göre; sektörün çatı kuruluşları Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği'nin (İNDER) üyelerine gönderdiği bilgilendirme mektubunda, 7 Kasım saat 12.00'a kadar firmaların ellerindeki stokları Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ve GYODER'e bildirmeleri istendi.

Üyelere geçilen bilgilendirmede; gelir gider dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, takipte olan veya konkordato ilan etmiş firmalara, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Bankalar Birliği Genel Müdürlüğü planlamasında görevlendirilen Emlak Konut GYO tarafından destek planlandığının altı çizildi.

PLANLANAN DESTEK PAKETİNDE NELER VAR?      

Planlanan destek paketinin çerçevesi ise şöyle çizildi:

- Programa öncelikle gelir dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, bankalar nezdinde takipte olan ve ya konkordato ilan etmiş firmalar ile bana kredi borçlarını azaltmak ya da kapatmak isteyen firmalar katılabilir.

ORTA SEGMENTTEKİ KONUTLAR ÖNCELİKLİ

- Öncelikle elinde iskanı alınış orta segmentte konut stoku bulunan firmalar katılabilir. Konutun yanında ofis ve iş yeri firmalar, dilerse bu malları ikinci bir liste ile sunabilirler.

GELİRİN YÜZDE 70'İ İLE FİRMALARIN BANKA BORÇLARI ÖDENECEK

- Emlak Konut verilen bu listelerdeki gayrimenkulleri kendi ekspertizlerine değerletip, iskontolu bir bedelden karşılıklı rıza ile satın alacak. Satın alınan bedelin yüzde 70'lik kısmı o firmaların banka borçlarının ödenmesinde kullanılacak. Yüzde 30'luk kısım ise firmalara verilerek kendi işlerinde kullanılması sağlanacak.

- Kamu bankaları dışındaki bankalara olan borçların kapatılmasındaki görüşmelerde bu programa katılan firmalara destek olunacak.  

 

Emlak Konut'tan konut stoku eritme paketi açıklaması!

Bakanlık konut stokunu eritmek için data topluyor!

Konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak!

Konut stokları nasıl eritilir?
Geri Dön