Konya-Ankara hızlı treni konut sektörünü heyecanlandırıyor!

Konya-Ankara hızlı treni konut sektörünü heyecanlandırıyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 17 Aralık’ta deneme seferlerine başlayacak olan Konya-Ankara hızlı treni, kentte özellikle konut sektörününü heyecanlandırıyor Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya-Ankara arası hızlı tren inşaatının tamamlanma aşamasına geldiğini, deneme seferlerinin ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 17 Aralık’ta başlayacağını söyledi.
        
Deneme seferlerinin ardından 2011 yılının ilk yarısında yolcu taşımaya başlayacak olan hızlı trenin Konya’ya çok şey kazandıracağını ifade eden Çakır, "Hızlı tren tüm Konyalıları, tüm iş sektörlerini heyecanlandırıyor ancak konut-emlak sektöründeki heyecan bir başka" dedi.
        
Konya’nın, Türkiye’nin idari merkezi olan Ankara’ya mesafesinin 1 saat 15 dakikaya inmesinin kentin ulaşılabilirliğini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan Çakır, "Konya’da inşaat sektörü Türkiye’deki genel duruma paralel olarak hızla konut üretmeye devam ediyor. Konya’da 70 binden fazla üniversite öğrencisiyle, gelişen tarım ve sanayisiyle konut talebi de artıyor" dedi.
       
 -AYNI EV KONYA’DA 200, ANKARA’DA 400 BİN LİRA-
        
Konya’nın, hızlı trenle adeta Ankara’nın banliyösü olacağını, Ankara’da yatırım yapacak arazi bulamayan firmaların üretimlerini Konya’ya kaydırabileceğini belirten Çakır, şunları kaydetti:
        
"Bu durum Konya’da konut ihtiyacını da artıracaktır. Şuan Ankara’da konut fiyatları Konya’daki emsallerinin çok çok üzerinde... Ankara’daki evini 400-500 bin liraya satan bir kişi aynı standartlarda Konya’da 2 ev alabilir. Konya’nın en büyük avantajlarından biri de ucuz bir şehir olması. Daha az harcayarak daha yüksek standartlarda yaşamak isteyenler ya da deprem riski daha düşük bir kentte huzur içinde yaşamak isteyen kişiler de Konya’yı tercih edebilir. Yani Konya’daki konut-emlak sektörü hızlı trenle başlayıp KOP Projesi’nin tamamlanmasıyla devam edecek gelişme sürecinden çok şey bekliyor. Eskişehir-İstanbul hattı inşaatının da tamamlanması durumunda Konya’nın hızlı tren kaynaklı potansiyeli daha da artacaktır."
        
Çakır, Mevlana’yı ziyaret için kente gelen turist sayısının da artmasını beklediklerini, pek çok kişinin Ankara’da ya da Konya’da çalışıp akşam tekrar evinin bulunduğu kente dönebileceğini vurguladı.
        
Öte yandan ailesi Ankara’da olan Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin, hızlı tren seferlerinin başlamasıyla Konya’ya sabah gelip akşam Ankara’ya dönebileceğini dile getiren Çakır, bu durumun ise üniversite yerleşkesi yakınında bulunan Bosna Hersek Mahallesi’nde öğrencilerin en azından ilk etapta daha rahat ev bulabilmesini sağlayacağını sözlerine ekledi.
A.A

Basında yer alan diğer haberler:

Deneme seferleri konut sektörünü tetikledi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 17 Aralık’ta deneme seferlerine başlayacak olan Konya-Ankara hızlı treni, kentte faaliyet gösteren inşaat ve konut sektörünü heyecanlandırdı. Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır yaptığı açıklamada Konya-Ankara arası hızlı tren inşaatının tamamlanma aşamasına geldiğini, deneme seferlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle 17 Aralık’ta başlayacağını söyledi.
Deneme seferlerinin ardından 2011 yılının ilk yarısında yolcu taşımaya başlayacak olan hızlı trenin Konya’ya çok şey kazandıracağını ifade eden Çakır, "Konya-Ankara arası 1 saat 15 dakikaya inmesi Konya’da konut ihtiyacını artıracaktır. Şuan Ankara’da konut fiyatları Konya’daki emsallerinin çok çok üzerinde... Ankara’daki evini 400-500 bin TL’ye satan birisi aynı standartlarda Konya’da 2 ev alabilir” dedi.
Ucuz kente yüksek standartlı yaşam
Konya’nın aynı zamanda ucuz bir şehir olduğunu belirten Çakır, “Daha az harcayarak daha yüksek standartlarda yaşamak isteyenler ya da deprem riski daha düşük bir kentte huzur içinde yaşamak isteyen kişiler de Konya’yı tercih edebilir. Yani Konya’daki konut-emlak sektörü hızlı trenle başlayıp KOP Projesi’nin tamamlanmasıyla devam edecek gelişme sürecinden çok şey bekliyor. Eskişehir-İstanbul hattı inşaatının da tamamlanması durumunda Konya’nın hızlı tren kaynaklı potansiyeli daha da artacaktır" dedi.

Konya Ankara'nın banliyösü olacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 17 Aralık'ta deneme seferlerine başlayacak olan Konya-Ankara hızlı treni, kentte özellikle konut sektörününü heyecanlandırıyor. Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, deneme seferlerinin ardından 2011 yılının ilk yansında yolcu taşımaya başlayacak olan hızlı trenin Konya'ya çok şey kazandıracağını söyledi. Konya'nın, Türkiye'nin idari merkezi olan Ankara'ya mesafesinin 1 saat 15 dakikaya inmesinin kentin ulaşılabilirliğini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan İsmet Çakır, "Bu durum konut ihtiyacını da artıracak. Konya'da 70 binden fazla üniversite öğrencisiyle, gelişen tarım ve sanayisiyle konut talebi de artıyor" dedi.

Konya'nın, hızlı trenle Ankara'nın banliyösü olacağını, Ankara'da arazi bulamayan firmaların üretimlerini kaydırabileceğini belirten Çakır, şunları kaydetti: "Bu durum Konya'da konut ihtiyacını da artıracaktır. Ankara'da konut fiyatları Konya'daki emsallerinin çok çok üzerinde. Ankara'daki evini 400-500 bin liraya satan bir kişi Konya'da 2 ev alabilir"dedi. Çakır hızlı tren sonrasında pek çok kişinin Ankara'da ya da Konya'da çalışıp akşam tekrar evinin bulunduğu kente dönebileceğini, ailesi Ankara'da olan Selçuk Üniversitesi öğrencilerinin de Konya'ya sabah gelip akşam Ankara'ya dönebileceğini di|e getirdi.
Bugün