Konya'nın 31 ilçesine atıksu arıtma tesisi müjdesi!

Konya'nın 31 ilçesine atıksu arıtma tesisi müjdesi!Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün şehir merkezinde faaliyet veren Atık Su Arıtma Tesislerinin 31 ilçede yaygınlaştırılması için düğmeye basıldı.Konya Büyükşehir Belediye Meclisi, Mayıs ayı toplantılarının ilk oturumunu yaptı. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Kurulunun da yapıldığı toplantıda, 31 ilçeye Konya merkezdeki atık su arıtma tesisinin benzerinin yapılacağı proje hakkında Meclis üyelerine bilgi verildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, başkanlığını yaptığı toplantıda Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin başarılı çalışmalarının 2016 yılında artarak devam edeceğini söyledi. Başkan Akyürek, “2014 başında söz verdiğimiz gibi, altyapıda yılsonuna kadar işe başlanmamış ve belli bir aşamaya gelmemiş, ihalesi yapılmamış hiçbir belde kalmayacak. Toplamda 500 milyon liralık yatırım yapmış oluyoruz. Böylece bütün beldelerin kanalizasyon ve su problemleri büyük oranda bitmiş oluyor. İlçe merkezlerinde de ciddi mesafe aldık. Arıtma tesislerine, mobil arıtma ya da doğal arıtmalara gireceğiz. Şehir standardını ancak böyle yükseltebiliriz” dedi.


Göreve geldiklerinde Konya’nın atık su arıtmasının olmadığını, Konya gibi bir şehirde kanalizasyonun kanala aktığını dile getiren Başkan Akyürek, Konya’da hayata geçirdikleri Atıksu Arıtma Tesisleri’nin önemli bir yatırım olduğunu, projenin kısa zaman içinde bütün ilçelerde yaygınlaştırılacağını söyledi.


ARITMADAN EKONOMİYE DESTEK


KOSKİ’nin Atık Su Arıtma Tesislerinde yıllık ortalama 55 milyon metreküp atık su arıtılıyor. Yoğunlaştırılan arıtma çamurları, anaerobik (havasız) çamur çürütücülerde biyolojik olarak stabil hale getiriliyor. Bu üniteden çıkarılan çamurlar daha sonra susuzlaştırılarak bertaraf ediliyor. Verimsiz arazilerde kullanılmaya başlanan arıtma çamurları, herhangi bir bedel alınmaksızın çiftçilere veriliyor. İçerdiği organik maddeler sayesinde ürün verimi ve kalitesi yüksek oluyor.


Arıtma gazının biyolojik olarak stabilizasyonu sırasında ortaya çıkan biyogazlar, filtreleme ve desülfürüzasyon ünitelerinden geçirilerek arıtılıyor. Arıtılmış biyogaz, enerji üretimi için depolanıyor. Ortalama yüzde 65 metan içerikli biyogaz, kojenerasyon ünitelerinden geçirilerek, ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve anaerobik çürütücülerde üretilen biyogazdan elde edilen 2 MW/saate yakın enerji üretimiyle maliyetlerde önemli bir tasarruf sağlanıyor. 8 bin konutun elektrik ihtiyacının tamamını karşılayacak enerji bu şekilde üretiliyor.Konya Büyükşehir Belediyesi