Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!

Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bahadır, “Bankaların kredi desteği ve kripto para düzenlemesi, konutta yabancı yatırımını patlatır” dedi.


Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.Yabancı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye pazarına güven duyduğunu ve daha çok yatırım yapmak istediğinisdile getiren Abdüssamet Bahadır, fakat yatırımın önündeki en büyük engelin finansman transferi sorunu olduğunu söyledi. Bahadır “Yabancıya kredi kullandırma konusunda bankaların esnek davranması ve kripto para düzenlemesiyle yabancıya konut satışı patlar” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcıların ülkelerinden para transferi yaparken büyük sorunlarla karşılaştığını, özellikle Fas, Pakistan, gibi ülkelerden yatırımcıların bu sorunu bizzat aktardıklarını dile getiren Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, yaşanan bu durumun yabancı yatırımcının başka ülkelere kaymasına neden olduğunu belirtti.

Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!

Konut, iş yeri, arsa satın alınmasına destek olmak için finans kurumlarının uygulamalarının olduğunu kaydeden Bahadır, finansman transferinin de kolaylaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Yalnızca Ortadoğu’dan değil, Afrika ile Asya ülkelerinin de ülkemize ilgi gösterdiğini kaydeden Abdüssamet Bahadır “Yabancılar Türkiye’ye güveniyor ve daha fazla gayrimenkul yatırımı yapmak istiyor. Ancak kredi kullanma oranları çok düşük. Banka ve kredi kuruluşları yabancılara kredi verme konusunda daha esnek olurlarsa sektörün ekonomiye katkısı ciddi şekilde artacaktır.Kredi ile gayrimenkul alanların oranı toplam satışlarda yüzde 5’in altında, İngiltere’de ise yüzde 50’lerde. Yabancı yatırımcıların pek çoğunun Türkiye'de sorun yaşamamak için yatırımdan kaçtığı billiniyor” dedi.

Kredi desteği ve kripto para düzenlemesi yabancıya konut satışını patlatır!

Yabancılar kripto parayla ödeme yapmak istiyorlar

Diğer bir taraftan; gayrimenkulde kripto para ile ödemenin artan bir talep olduğunu belirten Bahadır, yabancıların kripto parayla ödme yapmak istediğini söyledi. Bahadır sözlerini şu şekilde tamamladı: “ABD’den ve Avrupa'ya kadar bir çok ülke, konut satışında kripto parayı kullanıyor. Bizde şu an için kripto paraların ödemelerde kullanımı yasak. Ancak kripto para alım satımında denetimli bir yasa üzerindeçalışıldığını biliyoruz. Eğer yasal bir zemin oluşturulursa sektörümüzde banka kredisinden çok yararlanamayan, para transferinde de sorun yaşayan yabancı yatırımcıların kripto para ile ödeme talepleri yerine getirilmiş olur. Bu durum sektörümüzü çok yukarılara taşıyacaktır. Bu şekilde bir uygulamanın yabancı yatırım rakamlarımıza olumlu etkisi çok yüksek olur. Satışları en azından yüzde 20 civarı artıracağını bile düşünsek, bu çok büyük bir rakama tekabül eder.  Özellikle pandemi şartlarının devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde satışların düşme ihtimalini göz önüne alırsak ülkemize kripto parayla yatırım çekmenin önemi daha da ortaya çıkıyor” 

Türkiye'den gayrimenkul alan yabancılar TBMM'de!