Kredi hacmi son 12 yılda 80 katına çıktı!

Kredi hacmi son 12 yılda 80 katına çıktı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 81 ilde faaliyet gösteren kredi ve kefalet kooperatiflerinin küçük işletmeciye yönelik sağladığı kredilerle ilgili bilgi verdi...


Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 81 ilde faaliyet gösteren kredi ve kefalet kooperatiflerinin küçük işletmeciye yönelik sağladığı kredilerle ilgili bilgi verdi. Kooperatifler aracılığıyla 2 milyona yakın esnaf ve sanatkârın kredi ihtiyacının karşılandığını belirten Canikli, kullandırılan kredilerle ekonominin kılcal damarları olan küçük işletmelerin finansman ihtiyaçlarının giderildiğine dikkat çekti. Canikli şöyle konuştu: "30 Kasım itibarıyla söz konusu kooperatiflerden 857'si kefalet verebilecek durumda. Bu da kredi geri dönüşlerinin iyi bir noktada olduğunu gösteriyor. Kooperatifler aracılığıyla 30 Kasım 2014 itibarıyla kredi kullanan ortak sayısı 317 bin 589'a, kullandırılan kredi hacmi ise 12 milyar 370 milyon 753 bin 3 liraya ulaştı." 


ÇARKLAR DÖNÜYOR 

Kredi hacminin son 12 yılda yaklaşık 80 katına, kredi kullanan küçük işletme, esnaf ve sanatkâr sayısının da 2002'ye göre 5 katına çıktığını belirten Canikli, "Kooperatif kefalet sistemi, çarkları döndürüyor, küçük işletmeyi olumsuz kredi sicili almaktan kurtararak krediye erişimini sağlıyor" dedi.


Sabah