19 / 08 / 2022

Kuleli Askeri Lisesi'ne 1.7 milyonluk müze projesi!

Kuleli Askeri Lisesi'ne 1.7 milyonluk müze projesi!

15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri okulların kapatılması ile birlikte müze olmasına karar verilen Kulesi Askeri Lisesi için Ankara merkezli bir şirket tarafından 1.7 milyon TL’ye müze projesi hazırlanacak. 

15 Temmuz 2016 FETÖ darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında yayınlanan  Kanun Hükmündeki Kararname ile 31 Temmuz 2016'da diğer askeri okullarla birlikte Kuleli Askeri Lisesi de kapatıldı. Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Çengelköy'de İstanbul Boğazı'nın kıyısında yer alan tarihi lisenin akıbeti uzun süre tartışıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2018 bütçesine ilişkin sunum sırasında Kuleli Askeri Lisesi'nin müzeye dönüştürülmesi çalışmalarıyla ilgili de Milli Savunma Bakanlığı'nın muvafakatinin alındığını,  binanın bir kısmının ulusal müze haline getirileceğini belirtti. Maliye Bakanlığı'nın tahsis işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Kurtulmuş, kompleksin bir kısmının ise Milli Savunma Üniversitesi'nin kullanımında kalacağını belirtti.


MÜZE PROJESİ İHALE EDİLDİ


Tarihi liseyi müzeye dönüştürmek çalışmaları kapsamında İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı 18 Aralık 2017 tarihinde ihaleye çıktı. “İstanbul Kuleli Askeri Lisesi müze olarak dönüştürülmesine ilişkin proje yapımı” ihalesinde yaklaşık maliyet 2 milyon 351 bin 456 lira olarak belirlendi. İhaleyi 1 milyon 794 bin 132 liralık teklif ile By Teknik Dizayn Proje Mühendislik Mimarlık Müşavirlik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı.

PROJE 2019'A KADAR HAZIRLANACAK


Şirket ile sözleşme 16 Ocak 2018'de imzalandı. Sözleşmeye göre tarihi liseyi müzeye dönüştürecek proje 16 Şubat 2019'a kadar hazırlanmış olacak. İhaleyi alan  Ankara  merkezli By Teknik Dizayn Proje Mühendislik Mimarlık Müşavirlik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 2. Abdülhamid tarafından tıp fakültesi olarak planlanıp hayata geçirilen ilk tıp okul olan ve günümüzde Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak kullanılan Marmara Mektebi-i Tıbbiye Şahane binasının restorasyon projesini de yürütüyor.


KULELİ ASKERİ LİSESİ'NİN ÇALKANTILI TARİHİ

 


Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u aldığında lisenin bulunduğu alanda bir korunun içinde manastır ile kule yer alıyordu. 1512-1520 tarihleri arasında Yavuz Sultan Selim döneminde manastır yeniçerilere kışla olarak verildi.  Bostancıbaşı Odaları diye anılan bu mevkii zamanla Kuleli Bahçesi olarak bilindi. 2. Mahmut döneminde  okulun şimdi bulunduğu yerdeki kışla, Kuleli Askeri Lisesi'nin de ilk yapısı oldu.

YETİM VE GÖÇMENLERE VERİLDİ


Kuleli Askeri Lisesi, “Mekteb-i Fünun-ı İdadiye” adı altında 21 Eylül 1845 tarihinde bugün İTÜ tarafından kullanılan Maçka Kışlası'nda kuruldu. 1868 tarihinde askeri idadilerin (liselerin) birleştirilmesi kararı alındı ve Kuleli de dahil olmak üzere dört askeri idadi “Umum Mekteb-i İdadi Şahane” adı altında birleştirilerek Galatasaray Kışlası'na taşındı. Okulların birleştirilmesinden istenen sonuç elde edilemeyince, 1872 tarihinde okulların ayrı ayrı öğretime devam etmeleri kararlaştırıldı.  Böylece, Mekteb-i Fünun-ı İdadiye ve Deniz İdadisi, Kuleli Kışlası'na taşındı.  Bu tarihten sonra okul “Kuleli İdadisi” adıyla anıldı. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı'nda ve 1912-1913 Balkan Harbi sırasında Kuleli kışlası hastane olarak hizmet verdi. 1. Dünya Savaşı sonunda okul binası boşaltıldı ve İngilizler tarafından Ermeni yetim ve göçmenlerine tahsis edildi.

 

ASKERİ HASTANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

 

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz'un  zaferle sonuçlanmasının ardından başlayan Lozan Barış görüşmeleri ile beraber İngilizler, Kuleli Kışlası’nı boşaltarak Türk makamlarına teslim etti. Okul,  6 Ekim 1923 tarihinde eski yerine tekrar taşındı. 1925 yılında bugünkü adını aldı ve Kuleli Askeri Lisesi olarak anıldı. 2. Dünya Savaşı sebebiyle seferberlik kapsamında Kuleli Askeri Lisesi  Konya'ya nakledildi. Kuleli Kışlası da askeri hastane haline getirildi ve Boğaz Nakliyat Komutanlığı da buraya taşındı. 2. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra, lise 18 Ağustos 1947 tarihinde İstanbul'a tarihi binasına tekrar taşındı. Çalkantılı bir tarihe sahip olan ve şimdi de müze olmasına karara verilen Kuleli Askeri Lise 2016'da darbe girişimi sonrasında kapatıldı.