Küresel kriz inşaatı vurdu, projeler durdu

Küresel kriz inşaatı vurdu, projeler durdu

İnşaat firmaları da küresel piyasalarda yaşanan sıkıntıdan nasibini aldı. Firmalar satış yapamaz oldu; inşaatlardan artık çekiç sesi yükselmiyor.Çekiç sesi kesildi

ABD'yi kasıp kavuran mortgage kredilerindeki sıkıntı, Türkiye'ye de yansıdı. Özellikle inşaat sektöründeki gelişmeler firmaları ve vatandaşları tedirgin etti. Konut kredisi faiz oranlarının artışı ile ellerindeki evleri satmak için fiyat düşürmek zorunda kalan firmalar SOS veriyor. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, Amerika'dan başlayan ve Avrupa ülkelerine de sirayet eden mortgage kredilerinin geri ödenmemesi nedeniyle yaşanan sıkıntının, Türkiye'ye de sıçradığını savundu. Emlak sektöründe yüzde 50'lik bir daralma olduğunu söyleyen Ateş, konut satamadığı için birçok inşaat firmasının kepenk kapattığını ve iflas durumunda olduğunu öne sürdü. Ateş, "İnşaatlardan çekiç sesi gelmiyor, firmalar şu anda bir çivi çakamıyor" dedi.

Nakdi Olan Beklemesin
Retürk Gayrimenkul Danışmanlık Genel Müdürü Murat Gener de, "İnşaat firmaları konut satamadıkları için fiyatları aşağı çekiyor. Bu kış ile geçen kışı kıyasladığımızda fiyatlarda yüzde 20'ye varan oranlarda düşüş var. Ellerinde nakit olanlar için şu anda ev almak cazip" diye konuştu.


'Batmalarından korkuyorum...'

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de, müteahhitlerin yaşadığı sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Çok sayıda müteahhitin konut stoğu bulunuyor. Bu yüzden ayakta kalmakta zorlanıyorlar. Satış yapmak için de bankalardan çok daha düşük faizlerde kredi veriyorlar. Bu firmalardan bir kısmının batmasından korkuyorum."


(Takvim)