Lawrence Summers: Mortgage krizi sistemi de sarsar

Lawrence Summers: Mortgage krizi sistemi de sarsar

Önümüzdeki dönemdeki tercihler, siyasi sistemin bütünlüğünü etkileyecek.


ABD Hazine Eski Bakanı Summers'a göre önümüzdeki aylarda yapılacak tercihler, konut piyasasını ve kriz döneminde mali yetkililerinin güvenilirliği ile siyasi sistemin bütünlüğünü etkileyecek.

ABD Hazine eski Bakanı Lawrence Summers, ABD'de geçtiğimiz günlerde onaylanan ve konut piyasasını kurtarmayı amaçlayan paketin riskler taşıdığı uyarısında bulunarak, "kararlı şekilde harekete geçilmesi gerektiğini" belirtti. Summers Washington Post ve aynı zamanda Financial Times gazetelerinde yayımlanan yazısında, yeni tutsat (mortgage) düzenlemelerinin ABD'de konut piyasalarında yaşanan sorunu kısa vadede bile tam olarak çözemeyeceğini savundu.

Katılımcılar isteksiz

Yazıda Summers, acil bir mevzuatın gerekli olduğunu, zira "pazar katılımcılarının tutsat devi Freddie Mac ve Fannie Mae'nin borçlarını satın almak konusunda isteksiz olduğunu" belirtirken, bu düzenlemeyle hükümet destekli şirketlerin borç ödemelerinin kolaylaşmasının sadece hükümet desteğinin güçlenmesinden kaynaklandığına, bunun hükümet destekli şirketlerde bir değişiklik olduğu anlamına gelmediğini vurguladı. Summers, o dönemde siyaset yapanların mudileri koruduğunu, kurumların hükümet desteğine bağımlı olarak para topluyor olsalar da işlem yapmalarına izin verdiklerini ve özel sermaye çekmek için alışılmış standartları askıya aldıklarını hatırlattı. Eski bakan, bu noktada "karların özelleştiğine ancak kayıpların kamulaştığına" dikkat çekerek, sonuç olarak bunun vergi mükelleflerine bugünün parasıyla üç yüz milyar dolar daha fazla vergi olarak yansıdığını anımsattı.

Buhrandan sonra en ciddi olay

Summers, "Yetersiz sermayeli hükümet destekli şirketlerin, halihazırdaki modelleri içinde işlemesine izin vermek de benzer riskler taşıyor" diyerek, krizin ABD'nin "Büyük Buhran"dan beri yaşadığı en ciddi olay olduğunu savundu. Summers, "Önümüzdeki aylarda yapılacak tercihler, konut piyasasını, gelecekteki vergi yükünü, kriz döneminde ABD'nin mali yetkililerinin güvenilirliğini ve siyasi sistemin bütünlüğünü etkileyecek. Kararlı şekilde harekete geçme zamanı" ifadelerini kullandı. 1999-2001 yılları arasında ABD Hazine Bakanlığı görevini yürüten Lawrence Summer, halen Harvard Üniversitesinde öğretim görevlisi. ABD Kongresi'nin geçtiğimiz günlerde onayladığı tasarıyla, tutsat kredisiyle ev alıp ödeme zorluğu çeken 400 bin evsahibi ile tutsat devleri Freddie Mac ve Fannie Mae'nin kurtarılması amaçlanıyor.

Yeni Şafak