07 / 08 / 2022

Lüks otel zincirleri Türkiye'yi sevdi!

Lüks otel zincirleri Türkiye'yi sevdi!

Türkiye, İstanbul başta olmak üzere Bodrum, İzmir, Kapadokya gibi turizm bölgelerinde uluslararası lüks markaların yatırım markajına girdi. 2019'da açılan Sofitel'in yanı sıra bu yıl da Peninsula ve Mandarin gibi lüks markalar İstanbul'da faaliyete geçecek...Dünyanın en çok merak edilen şehirleri arasında ilk 10'da yer alan İstanbul, Pera Palas, Park Bosphorus gibi yerli lüks otellerin ardından ilk uluslararası lüks otel ile 1955 yılında Hilton'un açılmasıyla tanıştı. Hollywood yıldızlarının katıldığı törenle açılışı gerçekleştirilen Hilton İstanbul, Türkiye'nin tanıtımına ciddi katkı sağlamıştı. Orient Express ile geçmişte dünya sosyetesinin ziyaret duraklarından biri olan İstanbul, son dönemde siyasi dalgalanmaların gölgesinde kalsa da hala cazibesini koruyor. Lüks segment markaların ilgisinin giderek yoğunlaştığı Türkiye, Sofitel'den Mandarin'e kadar dünyanın önde gelen lüks otel zincirlerinin çekim merkezi haline geldi. Bu zincirler İstanbul'dan Bodrum'a, Ankara'dan Kapadokya'ya kadar Türkiye'nin öne çıkan kentlerinde ve turizm bölgelerinde yatırım yapma yarışına girmiş durumda. Bu ilgide Türkiye'nin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra turistlerin en çok merak ettiği ülkeler arasında yer almasının da etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

YENİ OTELLER GELİYOR

Ekonomist'ten Levent Gökmen'in haberine göre; 2020-2022 döneminde İstanbul, Bodrum ve Kapadokya'da yedi yeni lüks otelin açılması planlanıyor. Dünyanın en lüks otelleri arasında başı çeken Mandarin'in Türkiye'deki ikinci oteli olması planlan Mandarin İstanbul 2020 yazı sonunda açılacak. Yine lüks segment Peninsula'nın Karaköy'de Galatapt projesi içinde, Jumeriah'ın 2020 yılında Kuzu Grup'un Ataköy'deki SeaPearl projesi içinde açılması planlanıyor. Önümüzdeki yıllarda Hilton Grubu'nun lüks markası Cirudo, Radisson Collection gibi markalar da Bodrum'da otel açma planı yapıyor. Bvlgari, Rosewood, Armani, Shangri-La gibi markalar İstanbul'un Boğaz hattında, Bodrum, Çeşme ve Kapadokya'da kendilerine yakışır yer arayışında. Zengin Japon ve Uzakdoğulu turistin Kapadokya ilgisinin bu markaların burada yoğunlaşmasını sağladığına da dikkat çekiliyor. İndigo Group da 2022 yılında Kapadokya'da açmayı planladığı lüks segment otelinin işletmesi için görüşmeler yürütüyor.

Türkiye'de çok sayıda beş yıldızlı otel bulunuyor. Ancak haberimize konu olan otellerin ortalama oda fiyatları kişi başı oda kahvaltı dahil 280 Euro+KDV'den başlıyor.

NİTELİKLİ TURİST ÇEKİYOR

Mandarin'i Bodrum'a getiren Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, Türkiye'ye gelen lüks markaların başarısının dünyadaki diğer lüks markaların ülkemize ilgisini artırdığını vurguluyor. Bahsi geçen lüks markaların Türkiye'yi lüks segment ürünlere ilgi duyan har cama gücü yüksek turistlere iyi tanıttığına dikkat çeken Aşçı, "Burada önemli olan çok sayıda değil nitelikli turistlere hitap edebilmek ve Türkiye'deki tesisleri yüksek fiyatlara satabilmek" diyor. Aşçı, önümüzdeki yıllarda lüks markalara talebin artarak devam etmesinin beklendiğini ve bunun da lüks otel yatırımlarını Türkiye'ye getirmeye devam edeceğini söylüyor.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Türkiye'ye gelen lüks zincir markaların Türkiye'nin imajına olumlu etki yaptığını söylüyor. Eresin, uluslararası lüks markaların Türkiye'yi zincirlerine dahil etmeleriyle birlikte dünyada tanıtmaya başladıklarına da dikkat çekiyor. Bu durumun da nitelikli turist çekilmesini sağlayıp Türkiye'nin fiyatlarını artırmasını beklediklerine vurgu yapıyor.

PLANLANAN YATIRIMLAR

Tuna Şirketler Topluluğu, Taksim'de yaptığı 100 milyon dolarlık yatırımla turizm sektörüne yeni bir lüks marka getirdi. Tuna Şirketler Topluluğu ile dünyanın öncü otel gruplarından Accor Grubu işbirliğiyle uluslararası lüks otel markası Sofitel Hotels & Resorts'un Türkiye'deki ilk oteli geçen kasım ayında Taksim'de açıldı. Tuna Yönetim Kurulu Başkanı Turan Tuna, İstanbul'un potansiyeli doğrultusunda turizmdeki ilk yatırımlarıyla Sofitel'i İstanbul'a kazandırdıklarını söylüyor. Turizm alanında büyüme planları kapsamında yeni yatırımlar yapacaklarını da ifade ediyor. Tuna, önümüzdeki iki yıl içinde İstanbul'un değerli lokasyonlarında satın alma ya da yeniden inşa etme yoluyla bir otel yatırımı daha yapmayı planladıklarını anlatıyor.

The Edition markası ilk otelini İstanbul Levent'te 2011 yılında açmış ama bu otel 2017 yılında kapanmıştı. Bu otelin binasında Hyatt Grubu'nun yaşam tarzı markalarından olan Hyatt Centric'in Amerika'dan sonra Avrupa'daki ilk oteli Ekim 2018'de açıldı.

BODRUM ÖNE ÇIKIYOR

Mandarin'in 2014 yılında Bodrum'a gelmesiyle birlikte burada lüks otel açma yarışı da hızlandı. 250 milyon dolar yatırımla Bodrum'da hayata geçirilen Six Senses Kaplankaya oteli Mayıs 2018'den beri hizmet veriyor. Phuket, Malpler, Seyşeller, Bali gibi önemli destinasyonlarda otel ve tatil köyleri işleten Banyan Tree, Nef Yalıkavak projesiyle 2019 yazında Türkiye'ye gelip Avrupa pazarına girmiş oldu.
Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Bodrum'daki Anthaven projelerinin içinde konumlanacak olan otellerinin Türkiye'ye ilk defa girecek olan Radisson Collection markasıyla işletileceğini söylüyor. Okay, Türkiye'ye lüks segment bir markayı kazandırarak ülkemizin dünyaya tanıtılmasına katkı sağlamayı hedeflediklerini vurguluyor.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Radisson Hotel Group'un premium markası Radisson Collection'ın da 2020 sonunda Anthaven'da faaliyete geçmesi planlanıyor. Otel aynı zamanda Radisson Group'un Türkiye'deki ilk premium oteli olacak. Bodrum'da lüks proje yapan Besa Grup da The Bo Viera projesindeki otelinin işletmesi için Hilton'un üst segment markalarından Cirudo ile anlaştı. Otel 2021 'de açılacak.

2020-2022 DÖNEMİNDE AÇILACAK LÜKS SEGMENT OTELLER

1.    JW Marriott İstanbul Bosphorus Karaköy 2020
2.    Jumeirah Ataköy 2020
3.    Mandarin İstanbul Ortaköy 2020
4.    Peninsula İstanbul Karaköy 2020
5.    Radisson Collection Bodrum 2020
6.    Cirudo Bodrum 2021
7.    İndigo Group Kapadokya 2022

TÜRKİYE'DE FAALİYET GÖSTEREN LÜKS ZİNCİRLE

1.    Hilton Bosphorus Elmadağ 1955
2.    Çırağan Palace Kempinski Beşiktaş 1991
3.    Swissotel The Bosphorus Beşiktaş 1991
4.    Conrad İstanbul Bosphorus Beşiktaş 1992
5.    Grand Hyatt İstanbul Elmadağ 1994
6.    Four Seasons Hotel İstanbul Sultanahmet 1996
7.    Ritz Carlton Gümüşsüyü 2001
8.    Mövenpick Hotel İstanbul Maslak 2003
9.    Kempinski Barbaros Bay Bodrum 2006
10.    Four Seasons Bosphorus Beşiktaş 2008
11.    Park Hyatt Maçka Palas Maçka 2008
12.    Sheraton İstanbul Ataköy 2009
13.    JW Marriott  Ankara  Ankara 2010
14.    Le Meridien İstanbul Etiler 2011
15.    Hilton Bomonti Bomonti 2013
16.    Shangri-La Bosphorus Beşiktaş 2013
17.    Mandarin Bodrum 2014
18.    Raffles Zincirlikoyu 2014
19.    StRegis Nişantaşı 2015
20.    Sheraton Grand İstanbul Ataşehir 2016
21.    Fairmont Quasar Mecidiyeköy 2017
22.    Lux Bodrum 2017
23.    Hilton Maslak Maslak 2018
24.    Hyatt Centric Levent 2018
25.    Sheraton İstanbul City Çenter Dolapdere 2018
26.    Six Senses Kaplankaya Bodrum 2018
27.    The Bodrum Edition Bodrum 2018
28.    Banyan Tree Bodrum 2019
29.    Sofitel Taksim 2019