Çukurova Balkon

Lütfi Elvan: 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu bölünmüş yol haline gelecek!

Lütfi Elvan: 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu bölünmüş yol haline gelecek! Lütfi Elvan: 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu bölünmüş yol haline gelecek!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu ' nun bölünmüş yol haline getirileceğini belirterek, " Akdenizimizin yol çilesini bitiriyoruz " dedi...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu'nun bölünmüş yol haline getirileceğini belirterek, "Akdenizimizin yol çilesini bitiriyoruz" dedi.

 


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yaptığı açıklamada, Mersin-Erdemli-Silifke-Anamur-Gazipaşa-Alanya ve Antalya'yı birbirine bağlayan 487 kilometrelik Akdeniz Sahil Yolu'nu yüksek standarda kavuşturmak için çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.


Mersin-Erdemli arasındaki 41 kilometrelik kesimin sıcak kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlandığını ifade eden Elvan, "446 kilometrelik Erdemli-Silifke-Anamur-Gazipaşa-Alanya-Antalya Yolu'nun 363,5 kilometresini bölünmüş yol haline getirdik. Bu yolun 204 kilometresini de sıcak asfaltla kapladık" diye konuştu.


23 tünel yapılıyor


Bakan Elvan, Erdemli–Silifke–Anamur yolunun 64,5 kilometrelik kesiminde bölünmüş yol ve sıcak asfalt çalışmalarının sürdürüldüğüne işaret ederek, 20 kilometrelik Aydıncık-Gözce yolu ve 22 kilometrelik Tenzile-Kaledran yolunun ihale hazırlıklarının ise devam ettiğini bildirdi.


Güzergahın standardını yükseltmek için 23 tünel projelendirdiklerini anlatan Elvan, "Bu güzergahta bulunan Boğsak Tüneli'ni 18 Mart 2014 tarihinde açmıştık. Gazipaşa-Alanya-Antalya yolunda ise 18 kilometre uzunluğundaki tünelli kesimin proje ve kamulaştırma çalışmalarının da tamamlanması ile birlikte yapım çalışmalarına başlayacağız" dedi.


2016 yılında tamamlanıyor


Bakan Elvan, Akdeniz Sahil Yolu'nun 2016 yılı sonunda tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek, şunları kaydetti:


"Yüz akımız Akdenizimizin yol çilesini bitiriyoruz. Güvenli ve yüksek standartlı bir yol ağı tesis edebilmek için dağları deliyor ve Akdeniz'in iki yakasını bölünmüş yolla birbirine bağlıyoruz. Bu yolun tamamlanması ile daha önce 7 saat olan seyahat süresi 5 - 5,5 saate inecek. Trafik güvenliği ve seyahat konforu da artacak.  Bu sahil yolunun açılmasıyla birlikte Anamur ile Aydıncık-Bozyazı arasındaki seralarda üretilen sebzelerin ve Mersin’in eşsiz muzunun, çileğinin, limonunun, narenciyesinin iç pazarlara ve Mersin Limanı üzerinden dış pazarlara ulaşması kolaylaşacak. Yine bu yol sayesinde Gazipaşa Havalimanı’na ulaşım da kolaylaşacak. Bölgenin turizm potansiyeli daha da artacak."


AA