Malatya Yeşilyurt'ta imar barışı anlatıldı!

Malatya Yeşilyurt'ta imar barışı anlatıldı! Malatya Yeşilyurt'ta imar barışı anlatıldı!

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından imar barışı toplantısı düzenlendi. Muhtarlara yönelik yapılan toplantıda imar barışının amacı ve avantajları anlatıldı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından muhtarlara yönelik imar barışı toplantısı gerçekleşti.  Muhtarlara, imar barışının amacı, kapsamı, yasanın getirdiği avantajlar, uygulama usulleri gibi konularda   Muhtarlara, imar barışının amacı, kapsamı, yasanın getirdiği avantajlar, uygulama usulleri gibi konularda bilgiler verildi.

Toplantı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ev sahipliğinde gerçekleşti. Beylerderesi Sosyal Tesislerindeki toplantıya Malatya Muhtarlar Dernek Başkanı Mustafa Eren, Kayısı Kent Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Yağlıca ve Yeşilyurt İlçesi mahalle muhtarları katılım gösterdi.

Yeni Malatya Haber Gazetesi'nde yer alan habere göre Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 18 Mayıs 2018 tarihinde yayınlanan “İmar Barışı” yasası imarda devrim niteliği taşımaktadır. Bu yasayla birlikte yapılar kontrol altına alınacak, imar ve tapuyla ilgili sorunlar bertaraf edilecek. Devrim niteliğinde ki imar barışı düzenlemesiyle binalar kimlik kazanacak. Yapı kayıt belgesi için başvurular E-devlet üzerinden yapı kayıt sistemine yapı sahibince yapılacak. Başvuru sonucunda çıkan bedel ilgili hesaba yatırıldıktan sonra sistem tarafından oluşturulan ‘Yapı Kayıt Belgesi’ bedeli yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda ise yüzde 5 oranı esas alınarak hesaplanacaktır.” şeklinde konuştu.

İmar barışı yasaıyla tüm sorunların çözüleceğini söyleyen Çınar, “Geçmiş dönemlerde yapılmış sorunlu yapılar belediyemiz sınırları dâhilinde de bulunmaktadır. Bugüne kadar sorunların çözülmesi adına ciddi çabalar sarf ettik. ‘İmar Barışı’ yasayla yaşanan sorunlar çözüme kavuşacak. Bugüne kadar yaşanan sıkıntıların ve yansımalarının son bulacağı bu süreç yapı sahiplerini büyük yüklerden kurtaracaktır. İmar şehrin şekillenmesi noktasında çok önemli bir yere sahiptir. Üst ölçekli planlar olmadan alt ölçekli planlar yapamayız. İmar barışının getirdikleriyle birlikte tüm sıkıntılarımızı zaman içerisinde gidermiş olacağız. Vatandaşlarımız kendi taşınmazlarına ait arsa metrekare fiyatlarına belediyemiz, http://ebelediye.yesilyurt.bel.tr/webportal/index.php web sayfasından erişebilirler. Ayrıca vatandaşlarımız süreç ile alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca erişime sunulan http://imarbarisi.csb.gov.tr web adresinden gerekli bilgilere ulaşabilirler. Yapı kayıt belgesini alan vatandaşlarımız bu belgenin bir örneğini belediyemize teslim ettiği takdirde 3194 sayılı kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezalarını iptal ettirebilecekler” dedi.

pus