Malatya'da depremzedeler için yapılan konutların rezerv alanı genişletilecek!

Malatya'da depremzedeler için yapılan konutların rezerv alanı genişletilecek!

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Gelincik Tepesi'nde yapımına başlanan konutların rezerv alanının genişletileceği açıklandı.


Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde, Malatya'nın Battalgazi ilçesinde evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Gelincik Tepesi'nde yapımına başlanan konutların rezerv alanının genişletileceği bildirildi.

Anadolu Ajansı'nde yer alan habere göre; Battalgazi Belediyesi'nin yaptığı açıklamada Belediye Başkanı Osman Güder, Gelincik Tepesi'nde yapımı süren 1500 konutun çalışma alanını inceledi.

Açıklamasında Güder, depremzedeler için inşa edilmeye başlanan konutların birinci, ikinci ve üçüncü etap olarak inşa edileceği kaydedildi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) 600 dönüm alana 1500 konut yapmak amacıyla planlamasını yaptığından bahseden Güder, şunları söyledi:

"600 dönümün dışında kalan 1800 dönümün de konut rezerv alanı olarak kullanılması için talebimiz vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile yaptığımız görüşmelerin ardından kendilerine bu sahanın 3 bin dönüm olduğunu söyledik. Büyükşehir Belediye Başkanımız da buranın 6 bin dönüme kadar çıkarılabileceğini ifade etti. Biz de 3 bin dönümün içerisindeki 500-600 dönümlük kısmın da şahıs mülkiyeti içerisinde bulunduğunu ilettik. Burada yapılacak çalışmalarda, planlamanın 3 bin dönüm üzerinden yapılmasını, biz ilk günden bu yana düşünüyorduk. Bakanımız gerekli talimatları vererek, şahıs mülkiyeti içerisindeki arazilerin kamulaştırılarak, rezerv alanı için 3 bin dönümlük alanda çalışma yapılmasını öngördü."

- Deprem konutları için 30 metre genişliğinde yol açılacak

Gelincik Tepesi'ne yapılması planlanan Güder, 3. etap konutların da yerinin belirlendiğinden bahsederek Güder, şu açıklamalarda bulundu:

"Malumunuz üzere, buradaki çalışmalar tamamlandıktan sonra bölgede bir nüfus yoğunluğu olacak. Açıkçası mevcut yollarımız bu yoğunluğu kaldıracak kapasitede değil. Bu konuyu özellikle sayın Bakanımıza ilettik. Buranın büyük bir kısmı tarımsal alan olarak geçiyor. Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle yola sıfır olan tarla ve arazilerin kamulaştırılması gerçekleştirilip, 30 metre genişliğinde, bölgenin yükünü alabilecek yollar da vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Bu gelinen noktada Bakanımıza vermiş olduğu desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum."