Manavgat Naras Barajı inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı!

Manavgat Naras Barajı inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı! Manavgat Naras Barajı inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı!

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada inşaatında yüzde 90 seviyesine ulaşılan barajın tamamlanarak sulamasının da devreye alınmasıyla toplam 71 bin 420 dekar tarım arazisinin sulanacağı bildirildi...
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Antalya’da inşa ettiği Naras Barajı’nda sona yaklaştığı bildirildi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada inşaatında yüzde 90 seviyesine ulaşılan barajın tamamlanarak sulamasının da devreye alınmasıyla toplam 71 bin 420 dekar tarım arazisinin sulanacağı bildirildi. Antalya’nın Manavgat ilçesinin 20 kilometre kuzeyinde Naras deresi üzerinde yapılmakta olan ve sözleşmesi 12 Kasım 2010 tarihinde imzalanan barajın temelinin, 19 Ocak 2011 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Prof Dr. Veysel Eroğlu tarafından atıldığı, yaklaşık 46 milyon lira yatırım bedeline sahip, silindirle sıkıştırılmış beton dolgu tipinde inşa edilen ve temelden yüksekliği 78 metre olan barajın gövde hacminin ise 440 bin metreküp olduğu kaydedildi.


Açıklamada, “Naras Barajı sözleşmeye 23 Mayıs 2014’te bitecek olmasına rağmen işin taahhüt edilen tarihten daha önce tamamlanabilmesi için hızlı bir şekilde çalışmalara başlandı. İşe başlandıktan sonra Kamu İhale Kurumu’na yapılan itirazlar sebebiyle Yürütmeyi Durdurma Kararı verildi ve yaklaşık 4 ay civarında çalışmalar durdu. Diğer yandan 2011 yılında hidroloji raporu revize edildi ve buna bağlı olarak gövde, batardo ve derivasyon tüneli gibi bütün ünitelerin boyutları ve dolayısıyla kati projeler revize edildi. Bu proje revizyonları da işte gecikmeye sebep oldu. Ayrıca çalışmalar esnasında 2 kez taşkın yaşandığı. Taşkın esnasında su, ön batardo ve mansap batardosu kret seviyesinin üzerinden aştı ve her iki batardonun yırtılmasına sebep oldu. Müteahhit firmanın pek çok makine ve ekipmanı suları altında kalarak hasar gördü. Taşkın hasarlarının giderilmesi ve yeniden çalışmalara başlanması ise yaklaşık 2 aylık zaman kaybına sebep oldu” denildi.


Arazinin apik olması, yaz aylarında Akdeniz bölgesindeki çok yüksek sıcaklıklar sebebiyle özellikle gündüz saatlerinde üretime ara verilme zorunluluğu gibi inşaat sürecinde yaşanan bütün aksaklıklara rağmen, 2013 yılı sonuna kadar toplam 440 bin metreküp dolgunun 403 bin 438 metreküpü tamamlanarak, sözleşmeye göre iş bitim tarihi 23 Mayıs 2014 olarak belirlenen olan baraj inşaatında 2013 yılı sonu itibariyle yüzde 90 oranında gerçekleşme sağlandığı ifade edildi.


71 BİN 420 DEKAR TARIM ARAZİSİNİN CAZİBE İLE SULANACAK


Naras Barajı sulama projesinin tamamlanarak hayata geçirilmesiyle Manavgat sağ sahil ovasında pompajla sulanan brüt 55 bin 550 dekarlık alanın yanında 15 bin 870 dekarlık ek saha ile birlikte toplam 71 bin 420 dekar tarım arazisinin cazibe ile sulanacağı belirtildi.


Yaklaşık 27 milyon yatırım bedeline sahip barajın sulama projesi devreye alınmasıyla çiftçilerin gelirlerinin artacağı, Naras Baraj inşaatının tamamlanmasıyla sulama alanına kademeli olarak su verileceği, sulama projesinin tamamı ise 5 Mayıs 2015 tarihinde tamamlanacağı, şu anda dekar başına 1.598 TL olan gelirin 1.723 TL’ye çıkacağı bildirildi.


Açıklamada, Naras Barajı sulamanın yanında meydana gelen taşkın zararlarını da önleyeceği, barajın tamamlanmasıyla Manavgat’ta meydana gelen taşkınların önüne set çekileceği, barajın aynı zamanda Oymapınar Barajı’nda yılda 20 milyon 800 bin kilowatt.saat artı enerji üretilmesini sağlayacağı vurgulandı.


Doğu Rehberi