17 / 08 / 2022

Manisa'da inşaat işçisiydi! Hibe desteğiyle patron oldu

Manisa'da inşaat işçisiydi! Hibe desteğiyle patron oldu

Manisa'da inşaat işçisi olarak çalışan Abdullah Ecevet, "Besi Sığırcılığı Projesi" kapsamında devletten hibe desteği alarak, kendi işinin patronu oldu.Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki Abdullah Ecevet, inşaatlarda işçi olarak çalışıp, geçimini sağlarken, 'Besi Sığırcılığı Projesi' kapsamında aldığı hibe desteğiyle çiftlik kurdu ve kendi işinin patronu oldu.

Van'dan 15 yıl önce geldiği Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan, evli ve 3 çocuk babası Abdullah Ecevet, uzun yıllar bpyunca inşaat işçisi olarak inşaatlarda çalıştı. Kendi işini kurmak isteyen Ecevet, baba mesleği olan hayvancılık üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. Besicilik yapma kararı alan Ecevet, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Manisa Koordinatörlüğü'ne başvuru yapınca'Besi Sığırcılığı Projesi' kapsamında yüzde 40 hibe desteği aldı. Ecevet, 1000 metrekarelik alanda 1 milyon 750 bin lira harcayarak, tesis kurdu ve kendi işinin patronu oldu. Abdullah Ecevet, devletin verdiği desteklerden memnun olduğunu söyleyerek, "Hayvancılık baba mesleğim olduğu için merakım da vardı. Böyle bir düşüncem de vardı. Araştırdığımda TKDK'nın desteklerini öğrendim. Kendi kafamda düşündüğüm projeyi iptal ederek, TKDK'nın projesine dahil oldum. Çok da güzel oldu. Kendim de bu işi yapabilirdim ama bu kadar profesyonel olmazdı. Devletimizin verdiği destekler güzel. Her konuda bize yardımcı oldular" açıklamasında bulundu.

300 BİN LİRALIK DESTEK

Tesisin yeni olduğunu, işlerinin rayına oturmasından sonra yanında işçi çalıştırıp, istihdama katkı sunacağını söyleyen Ecevet, "Yatırım 1 milyon 750 lira tuttu. Yüzde 40 destek aldık. 300 bin lira hibe aldık. Tavsiye ederim. Şu an 50 büyükbaş hayvanım var. Hepsi kasaplık hayvanlar. Belirli bir kilodan sonra kesime gönderiyorum. Kendi işimin patronu oldum" açıklamasında bulundu.